Uşaqlar bir millətin gələcəyidir. Bu gün körpə yaşlarından sağlam təməllərlə formalaşan nəsillər sabahın maarifli, vətənə bağlı, dəyərli vətəndaşları olacaqlar. Neftçala şəhərində bu mühüm vəzifəni sevgi və məsuliyyətlə həyata keçirən önəmli simalardan biri, Neftçala şəhər 1 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri Fərqanə Sadıqovadır. Onun pedaqoji dünyagörüşü, idarəçilik bacarığı və uşaqlara göstərdiyi qayğı nəticəsində rəhbərlik etdiyi müəssisə sadəcə bir uşaq bağçası deyil, həm də təhsil və tərbiyənin bənzərsiz modelinə çevrilib.
Fərqanə Sadıqova uzun illərdən bəri uşaq tərbiyəsinə olan dərin yanaşması, müasir metodları tətbiq etmə bacarığı və daima yeniliklərə açıq düşüncəsi ilə Neftçala təhsil sistemində seçilən bir ad halına gəlib. Onun rəhbərlik etdiyi 1 saylı bağçada uşaqların intellektual, psixoloji və fiziki inkişafı bir bütün kimi nəzərə alınır. Hər bir körpəyə fərdi yanaşma, onların yaradıcı bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərlə tərbiyələndirilməsi müəssisənin əsas istiqamətlərindəndir. Bu da bağçanı regionda nümunəvi bir təhsil və tərbiyə ocağına çevirib.
Fərqanə xanım öz fəaliyyətində müasir tərbiyə modelləri ilə yanaşı klassik pedaqoji dəyərləri də harmoniya şəklində tətbiq edir. Bu sintez nəticəsində bağçadakı hər bir uşaq həm dövrün çağırışlarına uyğun bilik və bacarıqlarla böyüyür, həm də əxlaqlı, cəmiyyətə faydalı və empati qabiliyyəti yüksək bir şəxsiyyət kimi formalaşır. O, uşaq təlim-tərbiyəsinin sadəcə bir məsuliyyət deyil, həm də mənəvi borc olduğuna inanır və bunu gündəlik fəaliyyətində hər addımda nümayiş etdirir.
Uşaqların təhlükəsizliyi, qidalanması, psixoloji rifahı və tədris şəraiti Fərqanə Sadıqovanın əsas diqqət yetirdiyi məqamlardandır. Onun təşəbbüsü ilə bağçada müasir avadanlıqlarla təmin olunmuş tədris sinifləri, rahat oyun otaqları, sağlam qidalanma üçün nəzərdə tutulan mətbəxlər yaradılıb. Təlim prosesi interaktiv və öyrədici formada qurulub, uşaqlar üçün həm maarifləndirici, həm də əyləncəli proqramlar hazırlanıb. Bununla yanaşı, müəllim heyətinin peşəkarlığına daim nəzarət olunur, əməkdaşların bilik və bacarıqlarının artırılması üçün mütəmadi təlim və seminarlar təşkil edilir.
Fərqanə Sadıqova cənab Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlara və təhsil sektoruna göstərdiyi yüksək diqqət və qayğını daim örnək götürərək, bağçanı dövlətin müəyyən etdiyi inkişaf xəttinə uyğun idarə edir. O, xüsusilə şəhid ailələrinin və qazilərin övladlarına xüsusi həssaslıqla yanaşaraq, onlara daha yaxın münasibət göstərir, həmin ailələrin bağçaya inteqrasiyasına dəstək olur. Bu, onun yüksək mənəvi dəyərlərə malik bir rəhbər olduğunu göstərən ən önəmli nümunələrdəndir.
Valideynlərlə qurulan sağlam və səmimi münasibət isə Fərqanə xanımın iş prinsipinin digər vacib dayağıdır. O, bağça-valideyn əlaqələrini gücləndirmək üçün müxtəlif tədbirlər, görüşlər və layihələr həyata keçirir. Valideynlərin tərbiyə prosesində fəal iştirak etməsi üçün onlara maarifləndirici dəstək verir, açıq qapı günləri və kollektiv tədbirlər təşkil edir.
Fərqanə Sadıqovanın fəaliyyəti, sadəcə bir idarəçinin yox, uşaqlara böyük sevgi ilə yanaşan, onların gələcəyinə və ölkənin sabahına məsuliyyətlə yanaşan bir ziyalının həyat amalının parlaq təzahürüdür. Onun rəhbərlik etdiyi bağça hər gün onlarla körpənin gülümsəyən üzündə əks olunan sevinc, öyrənmək həvəsi və təhlükəsiz mühitin rəmzi kimi yaşayır.
Neftçala şəhər 1 saylı körpələr evi-uşaq bağçası bu gün regionun pedaqoji inkişaf xəritəsində əhəmiyyətli bir yer tutur. Bu uğurda Fərqanə Sadıqovanın liderliyi, fədakarlığı və uşaqlara həsr olunmuş saf ürəyi başlıca rol oynayır. Onun fəaliyyəti bir daha sübut edir ki, sevgi ilə görülən hər bir iş cəmiyyətin gələcəyini işıqlandıran güclü çırağa çevrilir.