Uşaqlara Sevgi ilə Yön Verən Gözəl insan: Çinarə Qardaşova və Vidadi Həmidov adına Neftçala şəhər 3 saylı körpələr evi-uşaq bağçasında Parlaq İslahatlar [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Neftçala şəhərində yerləşən və görkəmli ziyalı Vidadi Həmidovun adını daşıyan 3 saylı körpələr evi-uşaq bağçası, bu gün təkcə adının deyil, həm də uğurlu fəaliyyətinin verdiyi mənəvi yükü qürurla daşıyır. Bu nüfuzlu təhsil ocağının uğurla idarə olunmasında böyük rol oynayan əsas simalardan biri isə, şübhəsiz, müəssisənin peşəkar, savadlı və ziyalı rəhbəri – Çinarə Qardaşovadır.
Çinarə Qardaşova uzun illərdən bəri pedaqoji sahədə qazandığı təcrübəni və yüksək idarəçilik bacarığını, uşaqların erkən inkişafı və sağlam təlim-tərbiyəsi üçün səfərbər edib. O, rəhbərlik etdiyi müəssisəni sadəcə bir uşaq bağçası deyil, eyni zamanda sevgi və şəfqətlə dolu bir inkişaf mərkəzinə çevirib. Onun rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən kollektiv, hər bir körpənin fiziki, psixoloji və intellektual inkişafına fərdi yanaşma ilə yanaşır.
Bağçada tətbiq olunan təlim-tərbiyə sistemi müasir yanaşmalarla zənginləşdirilmiş, fənnlərarası inteqrasiya, oyunla öyrənmə metodları və yaradıcı fəaliyyətlər kompleks şəkildə həyata keçirilir. Çinarə xanım daim yeniliklərə açıq olmaqla, bağçanı ən son təhsil texnologiyaları ilə təchiz edir. Tədris prosesi uşaqlarda bilik marağı, sosial münasibətlər, əxlaqi dəyərlər və müstəqil düşünmə bacarığını inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Müəssisənin fiziki infrastrukturu da rəhbərin diqqət və qayğısı ilə əsaslı şəkildə yenilənib. Uşaqlar üçün tam təhlükəsiz, rahat, rəngarəng və cəlbedici bir mühit yaradılıb. Sinif otaqları, oyun zonaları, yataq otaqları, musiqi və idman zalları, açıq havada yaradılmış əyləncə və inkişaf mərkəzləri uşaqların sağlam və şən böyüməsinə zəmin yaradır. Bağçanın daxili estetik görünüşü isə uşaqlarda gözəlliyə olan marağı və zövq duyumunu formalaşdırır.
Çinarə Qardaşovanın ən böyük uğurlarından biri də – güclü və vəhdət içində çalışan müəllim kollektivi formalaşdırmaqdır. O, müəllimlərin bilik və bacarıqlarını artırmaq üçün mütəmadi seminarlar, təlimlər və praktik məşğələlər təşkil edir. Onun rəhbərliyi ilə yaradılan iş mühiti, hər bir işçinin özünü dəyərli hiss etməsinə, motivasiyasının yüksəlməsinə və daha keyfiyyətli nəticələr göstərməsinə şərait yaradır.
Əmək fəaliyyətində yüksək mənəvi dəyərlərə sadiq olan Çinarə Qardaşova, xüsusilə şəhid və qazi ailələrinin övladlarına böyük həssaslıqla yanaşır. Onların bağçaya adaptasiyası, təlim və tərbiyəsi üçün xüsusi planlar hazırlanır, sosial-psixoloji dəstək göstərilir. Bu yanaşma, dövlətin sosial siyasətinə uyğun olaraq həyata keçirilir və onu bir rəhbər kimi deyil, həm də dərin vicdan sahibi bir vətəndaş kimi fərqləndirir.
Valideynlərlə sıx əməkdaşlıq, qarşılıqlı etimad və ortaq məsuliyyət prinsipi bağçanın uğur düsturlarından biridir. Çinarə xanım müntəzəm olaraq valideynlərlə maarifləndirici görüşlər keçirir, onların övladlarının inkişaf prosesinə daha aktiv şəkildə qatılmasına çalışır. Bu əməkdaşlıq, uşaqların tədris mühitində daha tez uyğunlaşmasına və özlərini təhlükəsiz hiss etməsinə kömək edir.
Bugün Vidadi Həmidov adına Neftçala şəhər 3 saylı körpələr evi-uşaq bağçası, həm pedaqoji nailiyyətləri, həm də müasir görünüşü ilə Neftçalanın təhsil sahəsində parlayan nümunəvi mərkəzlərindən biridir. Bu nailiyyətlərin arxasında duran ən əsas faktor isə, Çinarə Qardaşovanın yorulmaz fəaliyyəti, dərin təhsil biliyi, analıq nəvazişi və hərtərəfli idarəçilik bacarığıdır.
Onun gördüyü işlər, yalnız bir təhsil müəssisəsinin uğuru deyil, həm də Neftçalanın sabahkı sağlam cəmiyyətinin bünövrəsinin möhkəmləndirilməsi deməkdir. Bu səbəbdən, Çinarə Qardaşova pedaqoji ictimaiyyətin hörmətini qazanmış, valideynlərin inamını doğrultmuş və uşaqların qəlbində unudulmaz bir iz buraxmış dəyərli bir ziyalı, qayğıkeş bir rəhbər və yüksək dəyərlərə sahib bir insandır.
10-04-2025, 10:53
Balaca ürəklərə böyüklər kimi dəyər verən rəhbər – Çimnaz Əkbərova [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]