Uşaqların sağlam inkişafı, onların ilk təhsil mühitində gördükləri qayğı və sevgi, gələcəkdə cəmiyyətin necə formalaşacağında əvəzsiz rol oynayır. Məhz bu vacib mərhələdə öz işinə böyük sevgi və məsuliyyətlə yanaşan rəhbər şəxslər gələcəyin təməlini sağlam şəkildə qoyurlar. Neftçala şəhər 2 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri İradə Abbasova da məhz belə rəhbərlərdən biridir. Onun uzun illərə söykənən pedaqoji təcrübəsi, rəhbərlik bacarığı və uşaqlara olan ürəkdən bağlılığı bu müəssisəni rayonun nüfuzlu və müasir bağçalarından birinə çevirib.
İradə Abbasova rəhbərlik etdiyi uşaq bağçasında hər bir körpənin fərdi inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Onun əsas prinsiplərindən biri – "Hər bir uşaq fərqlidir və o, öz potensialına uyğun inkişaf etməlidir" – prinsipi əsasında qurulmuş tədris-tərbiyə prosesi, uşaqlarda erkən yaşlardan öyrənməyə maraq, yaradıcılıq və sosial bacarıqların formalaşmasına zəmin yaradır. Bağçada tədris metodikası müasir yanaşmalarla zənginləşdirilib, oyun vasitəsilə öyrənmə, musiqi və incəsənət dərsləri, intellektual inkişafı dəstəkləyən fəaliyyətlər kompleks şəkildə həyata keçirilir.
İradə xanım bağçada maddi-texniki bazanın gücləndirilməsinə, təmiz, işıqlı və estetik baxımdan zəngin mühitin yaradılmasına böyük önəm verir. Müəssisə həm uşaqların təhlükəsizliyi, həm də onların rahatlığı baxımından tam şəraitlə təchiz olunub. Oyun və yataq otaqları, tədris sinifləri, idman və musiqi zalı, mətbəx və sanitariya bölmələri müasir standartlara cavab verir. Hər şey uşaqların rahatlığı və sağlamlığı üçün nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda, müəllim kollektivinin yüksək peşəkarlıq səviyyəsi İradə Abbasovanın əsas diqqət mərkəzindədir. Onun təşəbbüsü ilə keçirilən mütəmadi təlimlər, seminarlar və pedaqoji müzakirələr müəllim heyətinin bilik və bacarıqlarını daha da artırır. İradə xanım hər bir əməkdaşı motivasiya edir, onları dəyərli bir komandanın üzvü kimi qiymətləndirir. Bu, bağçada səmimi, pozitiv və işgüzar bir mühitin formalaşmasına səbəb olub.
İradə Abbasovanın rəhbərliyi altında Neftçala şəhər 2 saylı uşaq bağçası təkcə təhsil müəssisəsi deyil, həm də ailə-məktəb əməkdaşlığının gücləndirildiyi, ictimai marağın yüksək olduğu bir məkana çevrilib. Valideynlərlə sıx əlaqə saxlanılır, onların təlim və tərbiyə prosesinə cəlb olunması üçün görüşlər, maarifləndirici tədbirlər və açıq dərslər təşkil olunur. Bu, uşaqların ailə və məktəb arasında uyğunlaşmasını daha da asanlaşdırır.
Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, İradə Abbasova dövlətin sosial siyasətinə sadiq şəkildə xidmət göstərir. Onun təşəbbüsü ilə şəhid ailələrinin və qazilərin övladlarına xüsusi həssaslıqla yanaşılır, onların bağça mühitinə uyğunlaşması üçün hər cür dəstək göstərilir. Bu isə onun mənəvi dəyərlərə və vətənpərvərlik ruhuna bağlılığını bir daha göstərir. İradə xanım Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğını öz fəaliyyəti ilə təcəssüm etdirir, bu yüksək etimadı gündəlik işində əməli şəkildə həyata keçirir.
Neftçala şəhər 2 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının uğurlu fəaliyyəti və nüfuzu, şübhəsiz ki, İradə Abbasovanın dərin pedaqoji təcrübəsi, yüksək idarəçilik bacarığı və uşaqlara olan əvəzsiz sevgisinin nəticəsidir. O, sadəcə bir rəhbər deyil, həm də analıq qayğısını hər gün hiss etdirən bir tərbiyəçidir. Onun fəaliyyəti uşaqlar üçün sağlam, bilikli və mədəni gələcəyin formalaşmasına yönəlmişdir. Bu səbəbdən də, hər bir Neftçala sakini onun əməyini rəğbətlə qarşılayır və uşaqlarının belə bir müəssisədə böyüməsindən qürur duyur.
İradə Abbasova gələcəyin qurucularını – sağlam düşüncəli, yaradıcı, vətənpərvər və savadlı övladlarımızı yetişdirən bir rəhbər kimi nümunəvi fəaliyyəti ilə yadda qalır. O, bu günkü nəsil üçün deyil, gələcək Azərbaycan üçün çalışır.