Balacaların İlk Təhsil Məkanı: Gülnar Məlikovanın Sumqayıtda yaratdığı pedaqoji model [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
15-09-2025, 11:05
Sentyabrın 15-i – Bilik Günü Azərbaycanda hər bir vətəndaş üçün bayram kimi qəbul olunur. Məktəblərdə çalınan ilk zəng sədaları necə böyük ümidlər doğurursa, körpələr evi-uşaq bağçalarında da yeni tədris ilinə qədəm qoyan uşaqların sevinci bir o qədər duyğuludur. Çünki uşağın həyat yolunda ilk addımı olan erkən təhsil pilləsi onun gələcəkdə şəxsiyyət kimi formalaşmasında ən həlledici mərhələlərdən biridir.
Bu şərəfli missiyanı Sumqayıtda illərdir uğurla həyata keçirənlərdən biri də 42 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri Gülnar Məlikovadır. Onun rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən bağça təkcə bir təhsil müəssisəsi deyil, həm də uşaqlar üçün sevgi, qayğı və mərhəmət ocağına çevrilib.
Təhsil və Tərbiyənin İlk Addımı
Gülnar Məlikovanın əsas prinsipi budur: “Uşaqlara verilən ilk təhsil və tərbiyə onların gələcək uğurlarının zəminini yaradır”. Onun rəhbərlik etdiyi bağçada hər bir uşaq yalnız biliklə deyil, həm də milli-mənəvi dəyərlərlə böyüyür. Pedaqoji kollektivin məqsədi uşaqlara hər şeydən əvvəl insanpərvərlik, dostluq, paylaşmaq və vətənə sevgi hissini aşılamaqdır.
Burada uşaqlar müasir təlim metodları ilə tanış olur, yaradıcı oyunlar vasitəsilə düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirir, kollektivdə özünü ifadə etməyi öyrənirlər. Hər bir müəllim uşağa fərdi yanaşır, onun potensialını üzə çıxarmağa çalışır. Bu yanaşma Gülnar xanımın pedaqoji liderliyinin nəticəsidir.
Pedaqoji Liderlik və Yenilikçi Yanaşma
Sumqayıt kimi böyük şəhərdə çoxsaylı bağçalar fəaliyyət göstərir, amma 42 saylı körpələr evi-uşaq bağçası pedaqoji mühitdə öz fərqliliyi ilə seçilir. Burada uşaqların psixoloji inkişafına xüsusi diqqət yetirilir, sağlam qidalanma və təhlükəsiz mühit prinsipləri əsas götürülür.
Gülnar Məlikova daim yeniliklərə açıqdır. Onun təşəbbüsü ilə bağçada müxtəlif yaradıcı dərnəklər, incəsənət guşələri və ekoloji layihələr həyata keçirilir. Məqsəd yalnız uşaqların məktəbə hazırlığını təmin etmək deyil, onların maraqlarını və istedadını üzə çıxarmaqdır.
Valideynlərlə Səmərəli Əməkdaşlıq
Erkən təhsil sistemində valideynlərin iştirakı mühüm rol oynayır. Gülnar Məlikova bu amili yaxşı anlayır və valideynlərlə sıx əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Müntəzəm görüşlər, açıq dərslər və maarifləndirici tədbirlər vasitəsilə valideynlər tədris prosesinin bir parçasına çevrilir.
Beləliklə, bağçada formalaşan “müəllim–uşaq–valideyn” üçbucağı tədris və tərbiyənin daha səmərəli olmasına gətirib çıxarır.
Sosial Həssaslığa Qayğı
Gülnar Məlikovanın fəaliyyəti yalnız pedaqoji proseslə məhdudlaşmır. O, həm də sosial həssas qrupların övladlarına – şəhid ailələrinin, qazilərin və aztəminatlı ailələrin uşaqlarına xüsusi diqqət göstərir. Bu, həm dövlət siyasətinə dəstək, həm də onun şəxsi insani dəyərlərinin göstəricisidir.
Bağçada belə uşaqlar üçün əlavə dəstək proqramları təşkil olunur, onlara daha çox diqqət və qayğı ayrılır. Çünki Gülnar xanım üçün hər bir uşaq dəyərlidir və hər biri gələcəyin vətəndaşıdır.
Bilik Gününün Özəl Sevinci
Sentyabrın 15-də Sumqayıt şəhər 42 saylı körpələr evi-uşaq bağçasında da yeni tədris ilinin başlanması böyük sevinc və coşqu ilə qarşılanıb. Uşaqlar yeni oyun guşələri, rəngarəng dərslər və sevgi dolu müəllimləri ilə qarşılaşıb. Gülnar Məlikovanın rəhbərliyi altında bağça yenidən bilik və fidan kimi böyüyən balacaların səsi ilə canlanıb.
Gülnar Məlikova öz fəaliyyəti ilə sübut edib ki, erkən təhsil uşağın gələcək həyatında möhkəm təməl rolunu oynayır. Onun yaratdığı pedaqoji mühitdə uşaqlar yalnız məktəbə deyil, həyata hazırlanır.
Sumqayıt şəhərində 42 saylı körpələr evi-uşaq bağçası bu gün hər kəs üçün nümunəvi bir təhsil ocağıdırsa, bu, məhz Gülnar Məlikovanın fədakar əməyinin və pedaqoji liderliyinin nəticəsidir. O, uşaqlara sevgi ilə yanaşaraq əslində Azərbaycanın gələcəyinə xidmət edir.