Sentyabrın 15-i Azərbaycanda yalnız məktəblər üçün deyil, eyni zamanda körpələr evi-uşaq bağçaları üçün də xüsusi gündür. Bilik Günü təkcə şagirdlərə deyil, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə gedən balacalara da yeni bir mərhələnin başlanğıcını yaşadır. Bu gün valideynlər övladlarını təhsil ocaqlarına inamla əmanət edirlərsə, bu, ilk növbədə həmin müəssisələrin rəhbərlərinin fədakar əməyinin nəticəsidir. Onlardan biri də 266 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının direktoru Fəridə Yunusovadır.
Fəridə Yunusova uzun illərdir məktəbəqədər təhsil sahəsində çalışır və rəhbərlik etdiyi bağçanı daim inkişaf etdirərək onu uşaqların həm öyrəndiyi, həm də böyüdüyü sağlam və sevimli bir mühitə çevirib. Onun idarəçilik prinsiplərinin əsasında uşaqların fiziki və mənəvi inkişafı, milli-mənəvi dəyərlərin aşılanması, vətənpərvərlik hissinin formalaşması dayanır.
Bu gün Azərbaycanda məktəbəqədər təhsilin inkişafına dövlət səviyyəsində böyük diqqət göstərilir. Yeni bağçaların tikintisi, mövcud olanların əsaslı təmiri, müasir avadanlıqlarla təchiz edilməsi uşaqların keyfiyyətli təhsil və tərbiyə almaları üçün əlverişli şərait yaradır. Fəridə Yunusova da rəhbərlik etdiyi 266 saylı bağçada bu siyasətin tələblərinə uyğun olaraq şəffaf idarəetmə, sağlam mühit və valideyn-müəllim əməkdaşlığına böyük önəm verir.
Sentyabrın 15-də bağçada da xüsusi tədbir təşkil olunub. Uşaqlar şeirlər söyləyib, mahnılar oxuyub, valideynlər isə onların sevincini bölüşüb. Fəridə Yunusova çıxış edərək bildirib ki, uşaqların sağlam böyüməsi və düzgün tərbiyəsi hər bir valideyn və pedaqoqun ən böyük məsuliyyətidir. Onun sözlərinə görə, bağça müəllimləri yalnız bilik deyil, həm də sevgi və qayğı bəxş edərək uşaqların həyatında əvəzsiz rol oynayırlar.
Yeni tədris ili təkcə məktəblərdə deyil, bağçalarda da dəyişikliklər və yeniliklərlə başlayır. Təlim-tərbiyə proqramlarının təkmilləşdirilməsi, müasir tədris metodlarının tətbiqi, uşaq psixologiyasına uyğun dərnəklərin yaradılması balacaların məktəbə daha hazırlıqlı getməsinə imkan yaradır. Fəridə xanımın rəhbərliyi ilə 266 saylı bağçada da musiqi, rəsm, idman məşğələləri genişləndirilib, sağlam qidalanmaya xüsusi diqqət göstərilir.
Fəridə Yunusova hər zaman hesab edir ki, uşaqların təməli məktəbəqədər yaş dövründə qoyulur. Bu dövrdə formalaşan dəyərlər, vərdişlər və davranışlar onların gələcək həyatına istiqamət verir. Buna görə də o, bağçada yaradılan şəraitin və müəllimlərin fədakarlığının uşaqların gələcək uğurlarında həlledici rol oynayacağına inanır.
Bu gün 266 saylı körpələr evi-uşaq bağçası yalnız bir təhsil müəssisəsi deyil, həm də uşaqların həyatında xoş xatirələrin doğulduğu, ömür boyu unudulmaz izlər buraxan isti bir ocaqdır. Onun formalaşmasında isə Fəridə Yunusovanın əvəzsiz xidmətləri, diqqət və qayğı ilə dolu rəhbərliyi dayanır.