Uşaqların ilk təlim-tərbiyə pilləsində sağlam, vətənpərvər və savadlı yetişməsində məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin rolu əvəzsizdir. Bu mühüm mərhələdə rəhbərlik edən şəxsin peşəkarlığı, məsuliyyəti və insani münasibətləri isə müəssisənin uğurunda həlledici rol oynayır. Neftçala Rayonunun Bankə qəsəbəsində fəaliyyət göstərən körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri Zəhra Ağaverdiyeva da məhz belə rəhbərlərdən biridir. Onun illərdir göstərdiyi fədakar fəaliyyət, pedaqoji kollektivə rəhbərlikdə nümayiş etdirdiyi məsuliyyət və ən başlıcası, uşaqlara olan səmimi sevgisi onu həm valideynlər, həm müəllimlər, həm də ictimaiyyət arasında yüksək nüfuza çatdırıb.
Zəhra Ağaverdiyeva pedaqoji sahədə zəngin təcrübəyə malik olmaqla yanaşı, daim yeniliyə və inkişaflara açıq bir insandır. O, rəhbərlik etdiyi bağçada təhsilin müasir standartlara uyğunlaşdırılması, uşaqlarda əxlaqi, mənəvi və estetik tərbiyənin möhkəmləndirilməsi istiqamətində yorulmadan çalışır. Müəssisədə yaradılmış təmiz, səliqəli və mehriban mühit uşaqların psixoloji və fiziki inkişafına müsbət təsir göstərir. Bağça təkcə təhsil müəssisəsi yox, həm də uşaqlar üçün əsl qayğı və şəfqət məkanıdır.
Zəhra xanımın rəhbərliyi ilə körpələr evi-uşaq bağçasında tədris prosesi müasir metodlara əsaslanır. O, müəllimlərin davamlı inkişafını ön planda tutaraq, onların təlimlərdə, seminar və təcrübə mübadilələrində iştirakına şərait yaradır. Bu isə tədris keyfiyyətini artırmaqla yanaşı, müəllim kollektivində həmrəyliyi və peşəkar ruhu gücləndirir.
Əməksevərliyi ilə seçilən Zəhra Ağaverdiyeva uşaqlarla işləməyi yalnız bir vəzifə yox, həm də mənəvi borc kimi dəyərləndirir. Uşaqların hər birinə fərdi yanaşması, onların sosial və emosional ehtiyaclarını nəzərə alması onu xüsusilə seçilən bir rəhbərə çevirir. Bayram tədbirləri, milli və dövlət əhəmiyyətli günlərlə bağlı təşkil olunan mərasimlər onun təşəbbüsü ilə həm maraqlı, həm maarifləndirici formatda keçirilir. Bu tədbirlər uşaqlarda vətənə sevgi, adət-ənənələrə hörmət və milli kimlik hissinin aşılanmasına xidmət edir.
Zəhra Ağaverdiyeva eyni zamanda valideynlərlə sıx əməkdaşlıq edir. Onlarla vaxtaşırı görüşlər keçirir, ailə-məktəbəqədər təhsil əlaqələrinin gücləndirilməsi üçün şərait yaradır. Valideynlər onun açıq və şəffaf idarəçiliyini yüksək qiymətləndirir, övladlarını əminliklə bu bağçaya etibar edirlər.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən məktəbəqədər təhsilə göstərilən yüksək diqqət və qayğı bu sahənin inkişafında əsas təkanverici amildir. Zəhra Ağaverdiyeva da öz növbəsində bu diqqətə layiqli cavab verərək, rəhbərlik etdiyi müəssisəni nümunəvi təhsil ocaqlarından birinə çevirib.
O, öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, təməli sağlam qoyulan hər bir uşağın gələcəyi işıqlı olacaq. Uşaqlara sevgi ilə yanaşan, müəllimlərinə qayğı göstərən, valideynlərlə səmərəli əməkdaşlıq edən bir rəhbər olaraq, Zəhra Ağaverdiyeva gələcəyimizin etibarlı təməlini sədaqətlə formalaşdırır.
Bu gün Neftçala rayonunda fəaliyyət göstərən bir çox məktəbəqədər təhsil müəssisələri üçün Bankə körpələr evi-uşaq bağçası və onun müdiri Zəhra Ağaverdiyeva örnək göstərilir. Onun timsalında biz məsuliyyətli idarəçiliyin, pedaqoji və insani keyfiyyətlərin necə mükəmməl şəkildə birləşə biləcəyini aydın görürük.