Sevgi, Peşəkarlıq və Fədakarlığın Ünvanı – Könül Sayılova və İlkin Piriyev adına Neftçala şəhər 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçası [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
19-05-2025, 23:08
Neftçala şəhərinin təhsil məkanında özünəməxsus iz qoymuş və uşaqların sağlam, savadlı, vətənpərvər ruhda böyüməsində xüsusi xidmətləri ilə seçilən müəssisələrdən biri də İlkin Piriyev adına 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçasıdır. Bu tədris və tərbiyə ocağının uğurlarının arxasında duran əsas şəxs isə – böyük pedaqoji təcrübəyə, dərin məsuliyyət hissinə və yüksək idarəçilik bacarığına malik Könül Sayılovadır.
Könül Sayılova illərdir təhsil sahəsində çalışmaqla yanaşı, hər bir uşağın təkcə zəkasını deyil, qəlbini də formalaşdırmağa çalışan bir rəhbərdir. Onun uşaqlara olan sevgi dolu münasibəti, bağçada yaradılmış mehriban və təhlükəsiz mühitin əsas təməlini təşkil edir. Könül xanımın rəhbərliyi ilə 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçası sadəcə bir təhsil müəssisəsi deyil, uşaqların şəxsiyyət kimi formalaşdığı bir həyat məktəbidir.
Bağçada tətbiq olunan tədris proqramı müasir təlim texnologiyalarına əsaslanmaqla yanaşı, uşaqların yaş xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılmış, əyləncəli, praktiki və inkişafyönümlü fəaliyyətlərə söykənir. Könül xanım daim müəllim heyətinin inkişafına xüsusi önəm verir, onları müasir metodlarla işləməyə təşviq edir və pedaqoji yeniliklərin tətbiqinə şərait yaradır. Bu isə, uşaqların həm biliyinin, həm də sosial və emosional bacarıqlarının yüksəlməsinə birbaşa təsir göstərir.
Uşaqlarla yanaşı, valideynlərlə qurulan isti münasibət, Könül Sayılovanın idarəçilik fəlsəfəsinin mühüm sütunlarından biridir. O, ailələrlə daim əlaqə saxlayır, onları maarifləndirir və hər bir körpənin fərdi inkişaf trayektoriyasına valideynləri də cəlb edir. Bu qarşılıqlı əməkdaşlıq uşaqların bağçaya sevə-sevə gəlməsinə və burada daha sürətli inkişaf etməsinə şərait yaradır.
Müəssisənin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, sinif otaqlarının və oyun sahələrinin estetik və funksional baxımdan yenilənməsi də Könül Sayılovanın rəhbərliyi dövründə xüsusi diqqət mərkəzində olub. Bağçanın bütün otaqları uşaqlar üçün rəngarəng və ilhamverici şəkildə dizayn olunmuş, onlara özlərini rahat və təhlükəsiz hiss etməyə imkan yaradan şərait yaradılmışdır.
Ən önəmlisi isə odur ki, Könül Sayılova hər bir uşağın yalnız bu gününü deyil, sabahını da düşünür. O, körpələrdə vətənə məhəbbət, ailəyə hörmət, ətraf mühitə qayğı və humanist dəyərləri aşılayan layihələrə öncüllük edir. Milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və uşaqlara ötürülməsi onun tərbiyə prosesində əsas istiqamətlərdən biridir. Xüsusilə şəhid və qazi ailələrinin övladlarına göstərilən qayğı və diqqət, Könül xanımın yüksək mənəvi dəyərlərə sadiqliyinin bariz nümunəsidir.
Kollektivin peşəkar və səmimi əməkdaşlıq ruhu ilə çalışması, təhsil prosesinin uğurla həyata keçirilməsində böyük rol oynayır. Könül Sayılova hər bir müəllimə, hər bir texniki əməkdaşa şəxsiyyət kimi yanaşır, onların əməyini dəyərləndirir, iş motivasiyalarını yüksəldir. Bu da kollektivdə güclü həmrəylik və qarşılıqlı hörmət mühitinin formalaşmasına səbəb olub.
Bugün İlkin Piriyev adına 4 saylı körpələr evi-uşaq bağçası Neftçala şəhərində körpələrin sevinclə gəldiyi, valideynlərin isə inamla övladlarını etibar etdiyi nümunəvi bir təhsil müəssisəsi kimi tanınır. Bu nüfuzun formalaşmasında Könül Sayılovanın gərgin əməyinin, sarsılmaz iradəsinin və səmimi ürəyinin danılmaz rolu var.
Könül Sayılova – təkcə bir bağçanın müdiri deyil, bir nəsli formalaşdıran, onların ilk addımlarında yol yoldaşı olan, sevgisi ilə gələcəyi işıqlandıran dəyərli bir təhsil fədaisidir. Onun gördüyü işlər Neftçalanın sabahına verilmiş ən dəyərli töhfədir.