Paşinyan: Bakının tələbəni yerinə yetirməsək dövlətçiliyimiz məhv olacaq
Bakının bu tələbini qəbul etməsək, Ermənistan dövlətçiliyini itirəcəyik, mənsə buna yol verə bilmərəm. Lazım olsa mən bunu lap "balta" qayadası ilə həll edəcəyəm.
Bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan İctimai telekanala müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, Müstəqillik Bəyannaməsi Ermənistan dövlətçiliyinə ciddi təhdidlər yaradır.
Paşinyan hesab edir ki, Müstəqillik Bəyannaməsinin məntiqi nəticəsinə görə Ermənistan mövcud ola bilməz: "Biz yeni müstəqil dövlət yaradırıq, amma digər tərəfdən isə Azərbaycan və Türkiyə ilə münaqişə məntiqi ortaya qoyuruq.
O zaman belə bir sual ortaya çıxır. Biz belə bir şəraitdə necə yaşamalıyıq? Bunun üçün bizə super sponsor lazımdır, başqa çıxış yolu yoxdur”.
Paşinyan əlavə edib ki, indi yenə onu növbəti xəyanətdə ittiham edəcəklər: "Amma bu gün elə bir statusdayam ki, xalqımızla danışmağa, səbəb-nəticə əlaqəsi, zəncir göstərməyə məcburam. Əgər bunu etməsəm, o zaman ölkəmizi qəsdən dövlətçiliyin itirilməsinə aparacağam, buna yol verə bilmərəm. Bu baxımdan lazım olarsa məsələni "balta" metodu ilə həll edəcəyəm".