O vaxt cəsarət etməzdim, ən böyük səhvimdir - Paşinyan
"2018-ci ildən “Dağlıq Qarabağ”la bağlı ən böyük problem ondan ibarətdir ki, 2018-ci ilin aprelində yaranan vəziyyət nəticəsində biz ya güzəştə getməli idik, ya da müharibəyə. Bax biz burada səhvə yol verdik. Biz o zaman güzəştin yollarını axtarmalı idik, amma bacarmadıq".
Bunu Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan parlamentdə çıxışı zamanı deyib.
“Özümə sual verdim: yaxşı, əgər güzəştlərə getsək, o zaman güzəştlər prosesi harada dayanacaq? Bu suala cavab verə bilmədim.
İndi bu suala cavabım varmı? Bəli, var, bu sualın cavabı Ermənistanın 29 min 743 kvadrat kilometr ərazisidir”, - Paşinyan qeyd edib.
Paşinyanın fikrincə, o zaman bunu qəbul edib, gəlib bağlı qapılar arxasında “Dağlıq Qarabağ”ın Azərbaycanın tərkibində azərbaycanlılarla ermənilərin birgə idarəetmə muxtariyyəti kimi tanınmalı olmasını desəydi, daha düzgün olardı.
“Güzəştlərimizin sərhədi 29 743 kvadrat kilometr olmalıdır. Mən bunu deyirəm və başa düşürəm ki, o vaxt belə bir söz deməyə cəsarət etməzdim. Mən özümü buna inandıra bilmədim. Bu mənim ən böyük səhvim və uğursuzluğumdur. Dövlət xadimi başa düşməli idi ki, bütün bunları öz üzərinə götürmək lazımdır. Və bu gün mən bunu edirəm. Mən öz üzərimə götürməsəm, başqa heç kim etməyəcək”, - Nikol Paşinyan bildirib.