Faiq Fərəcov – Sabirabadın memarlıq simasının formalaşmasında peşəkarlıq, məsuliyyət və inkişaf fəlsəfəsi [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
5-10-2025, 20:54
Sabirabad rayonunun memarlıq və şəhərsalma istiqamətində mühüm proseslərə rəhbərlik edən, Memarlıq və Tikinti şöbəsinin müdiri və baş memar kimi məsul vəzifəni daşıyan Faiq Fərəcov, bu sahədə zəngin təcrübəsi, müasir yanaşmaları və idarəçilik bacarıqları ilə tanınan nüfuzlu mütəxəssislərdəndir. Onun fəaliyyəti yalnız tikinti icazələri və layihə təsdiqləri ilə məhdudlaşmır, əksinə, Sabirabadın memarlıq perspektivini, şəhərsalma konsepsiyasını və abadlıq siyasətini əhatə edən genişmiqyaslı işləri özündə birləşdirir.
Faiq Fərəcovun fəaliyyətində əsas hədəflərdən biri rayonun tarixi kimliyini qorumaqla yanaşı, müasir tələblərə cavab verən strukturlaşdırılmış şəhər mühitinin formalaşdırılmasıdır. O, hər bir layihəyə yalnız sənəd kimi yox, əhalinin yaşayış keyfiyyətinə təsir edən sosial məsuliyyət kimi yanaşır. Bu baxımdan rayonun küçə və prospektlərinin yenilənməsi, park və ictimai məkanların abadlaşdırılması, yaşayış massivlərinin planlaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən tikinti və yenidənqurma layihələri Sabirabadın estetik görünüşünü daha müasir və funksional etmişdir. Şəhər mərkəzində və kənd ərazilərində yeni sosial obyektlərin, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin, infrastruktur tikililərinin layihələndirilməsi və icrasında onun nəzarəti və rəhbərliyi mühüm rol oynayır. Xüsusilə son illərdə şəhərsalma qaydalarının təkmilləşdirilməsi, tikinti proseslərində şəffaflığın artırılması və ekoloji balansın qorunması istiqamətində atılan addımlar yüksək qiymətləndirilir.
Faiq Fərəcov komanda idarəçiliyi və kollektivlə iş üslubu ilə də seçilir. O, Memarlıq və Tikinti şöbəsində çalışan mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılması, yeni kadrların hazırlanması, innovativ yanaşmaların tətbiqi və dövlət standartlarına uyğun fəaliyyətin təmin olunması üçün davamlı iş aparır. Onun təşəbbüsü ilə şöbədə müasir layihələndirmə metodları, rəqəmsal xəritələşmə, monitorinq sistemi və ekspertiza mexanizmləri geniş tətbiq edilir.
Sabirabad rayonunda həyata keçirilən sosial layihələrdə onun iştirakı danılmazdır. Məktəblərin, uşaq bağçalarının, mədəniyyət mərkəzlərinin və idman obyektlərinin tikintisi və bərpasında təşəbbüskarlıq nümayiş etdirən Faiq Fərəcov, həmçinin fərdi yaşayış evlərinin tikinti icazələri və planlaşdırılması zamanı qanunauyğunluğun təmin edilməsinə böyük diqqət göstərir. Bu, həm vətəndaş məmnuniyyətini artırır, həm də şəhərsalmanın sistemli şəkildə inkişafına zəmin yaradır.
Faiq Fərəcovun fəaliyyətində ən mühüm amillərdən biri də vətəndaş müraciətlərinə həssas yanaşmasıdır. O, sakinlərin tikinti, sənədləşmə və layihə ilə bağlı müraciətlərini diqqətlə dəyərləndirir, problemlərin operativ həllinə çalışır, insanların rahatlığına və hüquqlarına hörmətlə yanaşır. Bu, onun həm şəxsi, həm də vəzifə nüfuzunu daha da möhkəmləndirir.
Rayonun memarlıq simasının qorunması və gələcək inkişafı ilə bağlı strateji baxışa malik olan Faiq Fərəcov, Sabirabadın həm bu günü, həm də gələcəyi üçün dəyərli layihələri həyata keçirməklə mühüm iz qoyur. O, şəhərsalmada tarixi irsin qorunması, zonaların funksional bölgüsü, yeni yaşayış komplekslərinin layihələndirilməsi və abadlaşdırma işlərinin koordinasiyası ilə rayonun memarlıq xəritəsinə yeni nəfəs gətirmişdir.
Peşəkarlığı, səmimiyyəti, dövlətçilik prinsiplərinə bağlılığı və idarəçilik bacarığı ilə seçilən Faiq Fərəcov Sabirabad rayonunda yalnız bir məmur kimi deyil, eyni zamanda ictimai nüfuza malik ziyalı şəxsiyyət kimi də tanınır. Onun işi təmkin, obyektivlik və məsuliyyət üzərində qurulmuşdur və bu keyfiyyətlər Sabirabadın şəhərsalma inkişafında əhəmiyyətli rol oynayır.