“Uşaqların ilk təhsil ocağında fədakar rəhbərlik – Nərgiz Orucovanın təsirli fəaliyyəti” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
“Uşaqların ilk təhsil ocağında fədakar rəhbərlik – Nərgiz Orucovanın təsirli fəaliyyəti”
Uşaqların gələcək həyatında ilk təhsil pilləsi, yəni körpələr evi-uşaq bağçaları mühüm rol oynayır. Bu mərhələdə uşaqların şəxsiyyəti, sosial bacarıqları, bilik və vərdişləri formalaşır, onların dünyagörüşü və yaradıcılıq potensialı inkişaf edir. Tovuz rayonunun Abubəyli kəndində yerləşən 2 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçası isə bu sahədə fərqlənir, əsas nailiyyətlərin arxasında isə bağçanın müdiri Nərgiz Orucova dayanır.
Nərgiz xanım uzun illərdir ki, erkən təhsil sahəsində çalışır və hər bir uşağın inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Onun rəhbərliyi ilə bağça yalnız tədris mərkəzi deyil, həm də uşaqların sosial, emosional və intellektual bacarıqlarının inkişaf etdiyi, milli-mənəvi dəyərlərin aşılandığı, yaradıcılıq və oyun vasitəsilə öyrənmənin təşviq olunduğu bir mühitə çevrilib.
Bağçada Nərgiz Orucovanın təşəbbüsü ilə müasir tədris metodları tətbiq olunur, uşaqların fərdi potensialı nəzərə alınaraq onların istedad və qabiliyyətləri inkişaf etdirilir. Hər bir şagirdin fərdi yanaşma ilə izlənməsi və dəstəklənməsi onun əsas prioritetlərindəndir. O, valideynlərlə sıx əməkdaşlıq edir, onların uşaqların təhsili və tərbiyəsi ilə bağlı hər hansı sual və ehtiyaclarına həmişə açıqdır.
Nərgiz xanımın rəhbərliyi altında bağçada həmçinin sosial və mədəni fəaliyyətlər genişləndirilir. Uşaqların milli-mənəvi dəyərlərlə böyüməsi, bayram və tədbirlərdə aktiv iştirakı, incəsənət və yaradıcılıq yönümlü fəaliyyətlərin təşkili onun diqqət mərkəzindədir. Bağçada yaradılan şəffaf, mehriban və səmimi mühit uşaqların özünü ifadə etməsinə, liderlik və əməkdaşlıq bacarıqlarını inkişaf etdirməsinə imkan yaradır.
Həmçinin, Nərgiz Orucova bağçanın müəllim heyətinin peşəkar inkişafına böyük önəm verir. Müəllimlər üçün seminarlar, treninqlər və təlimlər təşkil edilir, ən yaxşı tədris metodları tətbiq olunur. Bu yanaşma bağçanın keyfiyyətli tədris və tərbiyə prosesinin təminatını gücləndirir və kollektivdə əməkdaşlıq və qarşılıqlı hörmət mədəniyyətini möhkəmləndirir.
Bu gün 2 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçası Tovuz rayonunda erkən təhsilin nümunəvi müəssisəsi kimi tanınır. Bağçanın uğurları, şagirdlərin inkişafı və valideynlərin məmnunluğu şübhəsiz ki, Nərgiz Orucovanın fədakar fəaliyyəti və pedaqoji ustalığının nəticəsidir. Onun rəhbərliyi uşaqların gələcək həyatına işıq saçır, onları sağlam, bilikli və yaradıcı şəxsiyyət kimi yetişdirir.