Nəsibə Hüseynova – Ağdam 33 saylı tam orta məktəbinin fədakar direktoru
Bilik və tərbiyə verən bir ocaq olaraq məktəb yalnız dərs keçilən yer deyil, eyni zamanda vətəndaş yetişdirən, gələcəyin mənəvi və intellektual əsaslarını qoyan bir məkandır. Bu mənəvi yükü böyük məsuliyyətlə daşıyanlardan biri də Bakı şəhəri Qaradağ rayonu Müşfiqabad qəsəbəsində yerləşən Ağdam 33 saylı tam orta məktəbin direktoru Nəsibə xanım Hüseynovadır. Onun pedaqoji fəaliyyəti, rəhbərlik bacarığı və insani keyfiyyətləri bu təhsil müəssisəsini rayonun nümunəvi məktəblərindən birinə çevirib.
İdarəetmədə təcrübə, təhsildə keyfiyyət
Nəsibə xanım uzun illərdir ki, təhsil sahəsində çalışır və bu illər ərzində qazandığı dərin təcrübəni və müasir idarəetmə yanaşmalarını məktəbin inkişafı üçün uğurla tətbiq edir. Onun rəhbərliyi ilə məktəbdə həm tədrisin keyfiyyəti yüksəlib, həm də pedaqoji mühit sağlamlaşaraq inkişaf edib. Təhsil islahatlarına və yeniliklərə açıq olan direktor daim müəllim heyətinin təkmilləşməsinə, şagirdlərin daha yüksək nəticələr əldə etməsinə şərait yaradır.
Şəhid ailələrinə və aztəminatlı şagirdlərə dəstək
Nəsibə Hüseynova üçün təhsil yalnız elm verməkdən ibarət deyil, həm də sosial məsuliyyət missiyasıdır. O, məktəbdə şəhid və qazi ailələrindən olan şagirdlərə xüsusi diqqət göstərir, onların təhsilində və sosial ehtiyaclarının qarşılanmasında yaxından iştirak edir. Eyni zamanda aztəminatlı ailələrdən olan uşaqlar üçün geyim, məktəb ləvazimatları və digər yardımlarla dəstək olur. Onun bu addımları cəmiyyətin humanist dəyərlərinə söykənən bir məktəb mədəniyyəti yaradır.
Milli-mənəvi dəyərlərə bağlı nəsil yetişdirən rəhbər
Nəsibə xanımın rəhbərlik etdiyi məktəbdə təkcə akademik göstəricilərə deyil, həm də şagirdlərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinə böyük önəm verilir. Məktəbdə mütəmadi olaraq milli bayramlar, anım günləri, vətənpərvərlik mövzulu tədbirlər təşkil olunur. O, öz pedaqoji heyəti ilə birlikdə şagirdlərin dövlətə və dövlətçiliyə sədaqətli, mənəviyyatlı və savadlı vətəndaş kimi formalaşması üçün bütün imkanları səfərbər edir.
Təhsildə innovasiyaların təşviqi
Müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq, Nəsibə Hüseynova məktəbdə informasiya texnologiyalarının tətbiqinə və innovativ tədris metodlarının həyata keçirilməsinə də xüsusi diqqət ayırır. Müəllimlərin peşəkar inkişafı üçün treninqlər təşkil olunur, dərs prosesinə müasir metodikalar tətbiq edilir. Bu isə şagirdlərin biliklərinin daha dərindən və praktiki əsaslarla formalaşmasına şərait yaradır.
Sonda...
Nəsibə Hüseynova təhsil sistemində özünəməxsus yeri olan, öz peşəsinə aşiq, rəhbərlik etdiyi məktəbi yalnız idarə edən deyil, onu yaşayan, hiss edən və inkişaf etdirən bir ziyalı xanımdır. Onun fəaliyyəti sayəsində Ağdam 33 saylı tam orta məktəbi təkcə Qaradağ rayonu üçün deyil, ümumilikdə təhsil ictimaiyyəti üçün örnək bir təhsil ocağına çevrilmişdir. Bu gün Azərbaycan təhsilində belə fədakar və işgüzar rəhbərlərə böyük ehtiyac var və Nəsibə Hüseynova kimi şəxslər bu ehtiyacı layiqincə qarşılayırlar.