Paşinyan tam təslim oldu, "dövlət" ləğv edildi: Ermənistan "xəyali tarixə" çevrilir
Bundan sonra Paşinyan hakimiyyətinin fəaliyyəti məhz erməni terror təşkilatlarının mövqeyindən birbaşa asılı olacaq... Bu isə o deməkdir ki, əgər, bir dövlət terrorçulara təslim olubsa, deməli, o ümumiyyətlə, mövcud deyil...
Ermənistanda dövlətin mövcudluğu artıq olduqca ciddi mübahisə mövzusudur. "Erməni dövlətçiliyi" həmişə müəmmalı məzmun daşıyan bir anlayış olub. Hətta bəziləri hesab edirlər ki, bunu yalnız ermənilər özləri anlaya bilərlər. Halbuki, Ermənistanda baş verən son hadisələr onu göstərir ki, əslində, "erməni dövlətçiliyi" anlayışı elə qəbilə təfəkküründə işilib, qalmış bu tayfanın özündə də doğru-düzgün başa düşülmür. Və bu səbəbdən də, nə vaxtsa, ermənilərin normal dövlətinin ola biləcəyinə şübhə edənlər, hətta ironiya ilə yanaşanlar tamamilə haqlı görünürlər.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın son açıqlamalarında qəbilə təfəkkürlü erməni toplumunun normal "dövlətçilik anlayışı"ndan çox-çox uzaq olduğu dolayısı ilə etiraf edilir. Əks halda, erməni baş nazir "Ermənistanın beynəlxalq hüquqla tanınmış sərhədləri daxilində olanlar bizimdir. Ancaq həmin sərhədlərdən kənarda olanlar isə bizim deyil. Yəni, geri qaytarmaq lazımdır" demək məcburiyyətində qalmazdı. Yəni, baş nazir Nikol Paşinyan istəmədən də olsa, özünü "bütün dünya intellektual səviyyəsinin üzərində görən" erməni düşüncə tərzinin və təfəkkürünün nə qədər bəsit, məntiqdən uzaq, absurd, faydasız, hətta bu qəbiləyə münasibətdə belə, təhlükəli olduğunu ifadə etməyə çalışıb.
Erməni baş nazirin belə detalları izah etməyə məcbur olması onun tayfasının müasir sivilizasiyadan çox-çox geri qaldığını göstərir. Çünki ermənilər hələ də bilmirlər və ya anlamırlar ki, sərhəd hər bir dövlətin əsas atributlarından biridir. Üstəlik, hər hansı bir dövlətin onun sahib olduğu sərhədlərdən kənarda heç bir ərazisi və ya başqa iddiası ola bilməz. Bu, bütün dünyada qəbul edilmiş normal və sivil beynəlxalq hüquq faktorudur. Ancaq bu hüquqi faktor yalnız hələ də qəbilə təfəkkürü ilə yaşayan ermənilər üçün keçərli deyil. Və 21-ci əsrdə belə, onlar üçün dünyada absurd "erməniçilik"dən, eləcə də, az qala bütün planeti əhatə edən "böyük Ermənistan"dan başqa heç nə yoxdur.
Təbii ki, baş nazir Nikol Paşinyan bunun doğru olmadığını, hətta Ermənistanın gələcək taleyinə təhlükə törətdiyini erməni toplumuna izah etmək məcburiyyətində qalıb. Ona görə də, erməni baş nazir Ermənistan cəmiyyətini tarixdən uzaqlaşıb, reallığa yaxınlaşmağa çağırır. Hər halda, onun erməni toplumuna "tarixi Ermənistan"dan əl çəkib, real olanlara dəyər verməyi məsləhət görməsi maraqlı məqamdır. Çünki baş nazir Nikol Paşinyan da daxil olmaqla, ermənilərin hər birisi hamıdan yaxşı bilirlər ki, "Ermənistan tarixi" kimi "tarixi Ermənistan" da "xəyali uydurma"dan başqa bir şey deyil. Və indi bu "xəyali uydurmalar" Ermənistanın gələcək taleyinə real təhlükə törədir.
Ancaq "xəstə təxəyyül"ün girovuna çevrilmiş erməni toplumu bu sadə reallıqları anlamaq istəyindən hələlik çox-çox uzaqdır. Ona görə də, baş nazir Nikol Paşinyan öz sivilizasiyadan uzaq tayfasına daha konkret məzmunlu xəbərdarlıq mesajı vermək məcburiyyəti hiss edib. O, bildirib ki, əgər, ermənilər "tarixi Ermənistan"dan əl çəkib, real Ermənistanı qorumaq barədə düşünməsələr, onda tezliklə real Ermənistan da "tarixi Ermənistana" çevriləcək. Yəni, erməni baş nazir başqalarına aid olanları ələ keçirtmək "ehtiras"ının Ermənistan dövlətçiliyini məhv edəcəyini anlatmağa çalışır.
Halbuki, son baş verənlərə diqqət etdikdə, baş nazir Nikol Paşinyanın Ermənistanı xilas etmək üçün artıq gecikdiyini də düşünmək olar. Çünki hazırda Ermənistanda dövlətin olduğuna kifayət qədər ciddi şübhələr mövcuddur. Hər halda, indi Ermənistan siyasi idarəetmə prinsiplərindən çox-çox uzaqdır. Və Paşinyan hakimiyyətinin bu vəziyyəti dəyişə biləcəyi də artıq qətiyyən inandırıcı görünmür.
Məsələ ondadır ki, baş nazir Nikol Paşinyan son bir neçə həftə ərzində erməni toplumuna Azərbaycana aid kəndlərin geri qaytarmağın vacib olduğunu izah etməyə çalışır. Hətta əks halda, Ermənistanın növbəti müharibə ilə üz-üzə qalacağını arqumentlərlə gündəmə gətirir. Halbuki, onun hələ də Ermənistanın işğalı altında qalan və Azərbaycana qaytarılması qaçılmaz olan kəndlərdə qeyri-qanuni məskunlaşmış ermənilərlə görüşləri müsbət nəticələr vermir. Əksinə, erməni toplumu buna radikal-revanşist davranışlarla reaksiya verir.
Məsələ ondadır ki, bəzi erməni terror təşkilatları Azərbaycana qaytarılmalı olan kəndlərdə döyüş mövqeləri qurmağa başlayıblar. Erməni terrorçuların təlim keçmək üçün həmin kəndlərə toplandıqları barədə də ciddi məlumatlar mövcuddur. Hətta Ermənistan polisi "döyüş qardaşlığı" adlanan terrorçu təşkilatın 50 nəfərlik bir silahlı qrupunu həbs etmişdi. Ancaq məhz bu hadisədən sonra Ermənistan dövlətçiliyi iflasa uğramış oldu.
Səbəb isə çox sadədir. Belə ki, "döyüş qardaşlığı" terror təşkilatının digər üzvləri həbs olunmuş terrorçuların azad olunması üçün İrəvanda polis idarəsinə silahlı basqın edərək, dövlət binasını ələ keçirib. Paşinyan hakimiyyəti isə "döyüş qardaşlığı" terror təşkilatı ilə danışıqlar aparmaq və nəticədə 50 terrorçunu azad etmək məcburiyyətində qalıb. Və bu, o deməkdir ki, Paşinyan hakimiyyəti erməni terrorizminə təslim olub.
Əgər, Ermənistanda normal dövlət olsaydı, terrorçular polis binasına silahlı basqın edə bilməzdi. Eyni zamanda, hökumət silahlı basqınçıların tələbi qarşısında geri çəkilib, terrorçuları azadlığa buraxmazdı. Əksinə, polis binasına silahlı basqın edənlər də, onların təmsil edildiyi terrorçu təşkilat da məhv edilərdi. Və bunun əksinə olaraq, indi terrorçuların Ermənistanda onsuz da mövcudluğu ciddi mübahisələr doğuran dövləti məhv etdiyini düşünmək olar.
Belə anlaşılır ki, bundan sonra Paşinyan hakimiyyətinin fəaliyyəti məhz erməni terror təşkilatlarının mövqeyindən birbaşa asılı olacaq. Yəni, əgər, Paşinyan hakimiyyətinin hər hansı siyasi və ya hüquqi qərarı erməni terrorçuların müqaviməti ilə üzləşərsə, deməli, o dərhal ləğv ediləcək. Ermənistan artıq terrorçuların nəzarəti və təsiri altına düşmüş kimi görünür. Bu isə o deməkdir ki, əgər, bir dövlət terrorçulara təslim olubsa, deməli, o ümumiyyətlə, mövcud deyil. Və bu baxımdan, hazırda Ermənistanda dövlətin təməldən ləğv edildiyini düşünmək daha doğru olar.(Yeni Müsavat)