Rusiya yeni “erməni lideri” savaşa atır: Erməni kilsəsi Paşinyansız seçki planı qurub
Erməni radikal-revanşistlər Ermənistanda növbəti parlament seçkilərini məhz Paşinyan hakimiyyəti devrildikdən sonra keçirmək niyyətindədirlər... Baş nazir Nikol Paşinyan isə Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının təcili iclasında dövlət çevrilişi planının arxasındakı önəmli xarici faktorları sadalayıb...
"Yeni Müsavat" xəbər verir ki, Ermənistanın siyasi məkanında situasiya yenidən gərginləşməyə başlayıb. Belə ki, “erməni keçmişi” yeni situasiya ilə növbəti qarşıdurma vəziyyətindədir. Ona görə də, indi Ermənistanın siyasət məkanı xaosa məhkum duruma düşməkdədir. Xüsusilə də, Paşinyan hakimiyyətinin “erməni xəyalları”na bağlı yalanla yüklənmiş keçmişdən uzaqlaşma cəhdləri Ermənistanın radikal-reavnşist siyasi dairələrində kəskin müqavimətlə qarşılanmaqdadır. Öz mövqeyini Ermənistanın gələcəyini xilas etmək niyyəti ilə izah etməyə çalışan Paşinyan hakimiyyəti xəyanətdə ittiham olunur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın radikal-revanşist düşərgəsinin uydurma narrativlərinə beynəlxalq məkanda erməni yalanlarını ortaq kampaniyaya çevirən dövlətlər və siyasətçilər də dəstək göstərmiş olurlar. Belə ki, dünya tarixinin təkrarsız ən böyük yalanı olan qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı iddiaların yenidən beynəlxalq məkanda gündəmə gətirilməsi revanşist-radikal düşərgəni Ermənistanı sülh prosesindən uzaqlaşdırmaq cəhdlərinə həvəsləndirir. Və bu baxımdan, Ermənistan üçün ən böyük təhlükənin elə məhz “erməni yalanları”nı təbliğ edən beynəlxalq siyasi iradə mərkəzlərinin maraqlarından qaynaqlandığı da qətiyyən şübhə doğurmur.
Maraqlıdır ki, prezident Donald Tramp keçmiş Ağ Ev sahibi Co Baydendən fərqli olaraq, 1915-ci il hadisələrindən danışarkən, “soyqırımı” ifadəsindən istifadə etməyə ehtiyac duymayıb. “Dəhşətli fəlakət” terminindən istifadə edən Ağ Ev sahibi əslində, bununla həm də ABŞ-ın Ermənistana və ermənilərə elə bir ciddi önəm vermədiyi sezdirib. Ermənipərəst mövqeyi ilə tanınan ABŞ-ın dövlət katibi Marko Rubio da Ağ Ev sahibi Donald Trampın açıqlamasını eynilə təkrarlayıb. Və bu, erməni diasporu daxilində ciddi məyusluğa yol açıb.
Ancaq nə qədər qəribə də olsa, Kanadanın xarici işlər naziri Melani Joli rəsmi Ottovanın ənənəvi ermənipərəst mövqeyinə sadiq qalıb. Eyni zamanda, Kanadanın yeni baş naziri Mark Karni də qondarma “erməni soyqırımı” barədə sərsəm iddialar irəli sürüblər. Onlar hətta daha da irəli gedərək, 2023-cü ildə Azərbaycandan “120 min erməni”nin zorla çıxarıldığını da iddia ediblər. Və bu, onu göstərir ki, Kanada tamamilə erməni diasporunun təsiri altında olan bir uydurma dövlətdir.
Məsələ ondadır ki, Ağ Ev Kanadanı normal dövlət hesab etmir. Əksinə, Tramp administrasiyası Kanadanın əvvəl-axır ABŞ-ın 51-ci ştatı olacağını əminliklə, vurğulayır. İndi belə bir uydurma dövlətin rəsmi təmsilçiləri qondarma “erməni soyqırımı” barədə danışırlar, hətta Azərbaycanı da ittiham etməyə çalışırlar. Halbuki, bütün bunlar yalnız Kanadanın Azərbaycana qarşı qərəzli mövqeyini növbəti dəfə biruzə verir. Əgər, Kanada ədalətli dövlət olsaydı, onda, qondarma “erməni soyqırımı” barədə deyil, məhz ermənilərin ən yaxın tarixdə həqiqətən törətdikləri Xocalı soyqırımı haqda danışardılar.
Digər tərəfdən, Kanada rəsmiləri ədalətli olsaydılar, erməni yalanlarını tirajlayıb, “120 min erməni”nin Qarabağdan zorla çıxarıldığını deyil, məhz Ermənistandan bir milyona yaxın Azərbaycanlının dədə-baba yurd-yuvalarından qovulduğunu dilə gətirərdilər. Üstəlik, Kanada rəsmilərinin “120 min erməni” iddası da bu dövlətin nə qədər qeyri-ciddi olduğunu göstərir. Çünki Kanadanın baş naziri və xarici işlər naziri əslində, Qarabağdan könüllü Ermənistana köç etmiş erməniləri nə vaxt saymışdılar? Və əgər, həqiqətləri bilmək istəyirlərsə, heç olmasa, elə erməni mənbələrində yer alan alternativ məlumatlara diqqət etməliydilər.
Məsələ ondadır ki, Ermənistan parlamentinin deputatı Xaçatur Sukiasyan 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycanın Xankəndidə keçirdiyi əməliyyat zamanı hətta ermənlər arasında itkilərin belə, olmadığını bildirib: “2023-cü ildə Qarabağda ermənilər arasında itki olmadı. Yanacaqdoldurma stansiyasında baş vermiş partlayışıda həlak olan 10 nəfər başqa məsələdir. Bizdə başqa itkilər olmadı”. Və ABŞ-da, Fransada, Kanadada və s. ölkələrdə “etnik təmizləmə” ilə bağlı uydurma iddialar irəli sürənlər erməni deputatın bu etirafını görməyə qətiyyən həvəsli deyillər.
Göründüyü kimi, erməni diasporu, radikal-revanşistlər, eləcə də, Ermənistanın beynəlxalq himayədarları Cənubi Qafqazda sülh prosesinin uğur qazanmasında maraqlı deyillər. Əksinə, onlar uydurma iddialarla regional münaqişəni yenidən alovlandırmaq üçün əllərindən gələn hər şeyi etməyə çalışırlar. Üstəlik, vaxtilə Azərbaycan ərazisində hərbi cinayətlər törətmiş Köçəryan-Sarkisyan düşərgəsi Paşinyan hakimiyyətinin yekun sülh sazişini imzalamasını əngəlləmək üçün indi yeni planlar qurmağa başlayıblar. Ermənistanın hərbi cinayətkar keçmiş prezidenti Serj Sarkisyan baş nazir Nikol Paşinyana konstitusiyanı dəyişmək imkanı verilməyəcəyini vurğulayıb.
Onun dediyinə görə, Paşinyan hakimiyyətinin yeni konstitusiyada yekun sülh sazişinin imzalanması qarşısında əsas əngəl sayılan müstəqillik bəyannaməsindən imtina edilmısi üçün yetərincə zamanı olmayacaq. Serj Sarkisyan bildirib ki, Paşinyan hakimiyyəti 2026-cı ilə qədər iqtidarda qala bilməyəcək: “Çünki Paşinyan hakimiyyətinə qarşı küçə mübarizəsinin növbəti həlledici mərhələsinə hazırlıq başlayıb və artıq fəaliyyət planı da mövcuddur. Yeni etiraz hərəkatına kimin rəhbərlik edəcəyi ilə bağlı zamanı gələndə məlumat veriləcək”.
Göründüyü kimi, “erməni xəyalları”na, uydurma narrativlərə sadiq olan radikal-revanşist düşərgə Ermənistanda dövlət çevrilişi ilə bağlı planlarından qətiyyən imtina etməyib. Əslində, bunun əsas səbəbləri də böyük ölçüdə məlimdur. Belə ki, Paşinyan hakimiyyəti terror yuvası olan erməni kilsəsinə qarşı təzyiqləri daha da artırıb. Eyni zamanda, radikal-revanşist düşərgənin Ermənistan büdcəsindən hər il separatçı rejimə ayrılan 500 milyon dollarlıq maliyyə vəsaitindən əli çıxdığı bildirilir. Paşinyan hakimiyyətinin yaydığı məlumata görə, həmin 500 milyon dollar hər il radikal-revanşist düşərgəni idarə edən 45 şəxs arasında bölüşdürülürmüş. Və indi bu şəxslər itirilmiş asan gəlirləri geri qaytarmaq üçün yenidən hərəkətə keçərək, sülh prosesini pozmağa çalışırlar.
Təbii ki, Paşinyan hakimiyyəti də Ermənistanda yeni dövlət çevrilişi planlarının reallaşdırılmasına hazırlığın başladığı barədə məlumatldır. Baş nazir Nikol Paşinyan Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının təcili iclasını keçirərək, bu təhlükə və onun arxasında olan önəmli xarici faktorları müzakirə edib. Belə ki, bəzi iddialara görə, Rusiyanın hakim dairələri Ermənistanda daxili siyasi proseslərə liderlik edə biləcək yeni namizəd axtarır. “Hraparak” nəşri politoloq Henri Sardaryanın belə namizədlərin sırasında olduğunu iddia edib. Və bu baxımdan, Paşinyan hakimiyyəti üçün həlledici mərhələnin artıq başlanmaq üzrə olduğu qətiyyən şübhə doğurmur.