"Microsoft" xidmətində problem yarandı - Bütün dünyada uçuşlar gecikir
ABŞ, Avstraliya, Almaniya və İspaniyada "Microsoft" noutbuklarının işləməsi ilə bağlı kütləvi texniki nasazlıqlar qeydə alınıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə ABC telekanalı məlumat yayıb.
Bundan telekommunikasiya operatorlarının, bankların və aviaşirkətlərin zərər çəkdiyi aydınlaşdırılır.
Telekanalın məlumatına görə, Avstraliyadakı texniki nasazlıq iyulun 19-da bir çox ölkələrdə şirkət və qurumların üzləşdiyi texniki problemlərin bir hissəsidir. ABC qeyd edir ki, texniki problem ABŞ-ın kibertəhlükəsizlik təşkilatı "CrowdStrike" ilə bağlıdır. Beləliklə, Avstraliyada "Microsoft" noutbuklarında nasazlıqlara səbəb olub - bu qurğular təsadüfi olaraq yenidən başladıldı və səhv mesajı göstərib.
"Qlobal fasilə bir çox şirkətlərə və dövlət qurumlarına təsir edib. Kəsilmə telekommunikasiya operatorlarına, media saytlarına, banklara və aviaşirkətlərə təsir edib", deyə telekanal aydınlaşdırır.
Telekanalın məlumatına görə, nasazlığın səbəbi "CrowdStrike" proqram təminatının yenilənməsi ola bilər.
Berlin-Brandenburq hava limanı texniki nasazlıq səbəbindən mümkün qeydiyyat gecikmələrini bildirib. İspaniya və ABŞ-ın hava limanlarında da gecikmələr qeydə alınıb.
“Forbes”in məlumatına görə, “Microsoft” xidmətində yaranan problemlər səbəbindən bütün dünyada uçuşlar gecikir.