Katolikos ermənilər üçün “qır qazanı” qaynadır - Kilsə yeni konstitusiyaya və hökumətə qarşı
Ermənistanda konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı qızğın müzakirələr davam edir. “Hraparak” qəzetinin məlumatına görə, Ermənistanın konstitusiya islahatları üzrə komissiya və şura üzvləri martın 1-də Baş nazir Nikol Paşinyanla görüşəcək və ölkənin yeni konstitusiyasının hazırlanması məsələsini müzakirə edəcəklər.
Paşinyanın sözlərinə görə, Ermənistana konstitusiya dəyişikliyi yox, yeni konstitusiya lazımdır. O, yanvarın 18-də Ədliyyə Nazirliyinin 2023-cü il üzrə fəaliyyəti haqqında hesabatın müzakirəsi zamanı deyib: “Bizim Ermənistan Respublikasını yeni geosiyasi və regional reallıqlarda daha rəqabətli və həyat qabiliyyətli edəcək konstitusiyamız olmalıdır”.
Konkret desək, söhbət Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsinə istinad edən konstitusiyanın preambulasından gedir ki, burada öz növbəsində “Ermənistanın və Dağlıq Qarabağın birləşdirilməsi” haqqında 1 dekabr 1989-cu il tarixli qərara istinad edilir. Bu kontekstdə Bakı Ermənistan konstitusiyasının Müstəqillik Bəyannaməsinə istinad etməyəcəyini gözləyir, çünki hər hansı milli qanuna görə, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sərhədlər və ərazilərlə bağlı dövlətlərarası saziş mübahisəli sayıla bilər və gələcək siyasi liderlər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanınması ilə bağlı Paşinyanın verdiyi qərarların qanuniliyinə etiraz edə bilərlər.
Paşinyanın bu niyyəti müxalifət düşərgəsində ağrılı reaksiyaya səbəb olub və bu, erməni kilsəsinin yeni konstitusiyanın qəbulu təşəbbüsünü şübhəli sayması ilə bağlı bəyanatı ilə davam etdirilib.
“Ali Ruhani Şura yeni konstitusiyanın qəbulu təşəbbüsünü çox şübhəli hesab etdi, xüsusən də ictimai dairələrdə bunun həm də kənar məcburiyyətin nəticəsi kimi qəbul edildiyini nəzərə alırıq. Ermənistanın müxtəlif yüksək rütbəli rəsmilərinin, eləcə də Azərbaycan Prezidentinin yeni konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı çıxışları yalnız mövcud şübhələri daha da artırır”, - deyə erməni kilsəsinin bəyanatında bildirilir.
Eyni zamanda, erməni kilsəsi hesab edir ki, “konstitusiyanın əsasını milli-mənəvi simvollar, xalqın keçmişinin xatirəsi, millətin arzu və istəkləri təşkil edir”.
Son sözlərə, yəni millətin arzu və istəklərinə gəlincə, daha ətraflı dayanmaq istərdim. Tarix boyu erməni kilsəsi qonşu xalqlara qarşı nifrət və ərazi iddialarının formalaşmasında əsas rol oynayıb. Məsələn, Birinci Dünya müharibəsi ərəfəsində katolikos V Gevorq Surenyants Rusiya imperiyasını bu müharibənin ilk növbədə ermənilərin özləri üçün təhlükə yaratmasına baxmayaraq, Osmanlı imperiyasına qarşı tez bir zamanda hərbi əməliyyata təhrik etdi. 1915-ci ildə türklərə qarşı üsyan qaldıran ermənilərin taleyi məlumdur.
İkinci Dünya müharibəsi başa çatdıqdan sonra katolikos VI Gevorq Çorekçyan Sovet İttifaqı, ABŞ və Böyük Britaniyanın rəhbərlərinə müraciət edərək, “erməni ərazilərinin” Sovet Ermənistanına qaytarılması üçün Türkiyəyə təzyiq göstərməyi xahiş etdi. Katolikos I Vazgen isə 1956-cı ildə SSRİ Nazirlər Sovetinin sədri Nikolay Bulqaninə ünvanladığı məktubda Dağlıq Qarabağın Ermənistan SSR-ə verilməsi məsələsini qaldırmışdı.
Erməni kilsəsinin məqsədyönlü fəaliyyəti və səyləri nəticəsində 1980-ci illərdə etnik azərbaycanlılar Ermənistandan zorla qovuldu və bununla da Azərbaycana qarşı çoxdankı ərazi iddiaları planının həyata keçirilməsinin açıq mərhələsi başladı.
Başqa dövlətlərin ərazisində fəaliyyət göstərən erməni kilsələri Qarabağa müharibəyə göndərilmək üçün erməni gəncləri cəlb edir, həmçinin Qarabağ separatçıları üçün pul yığımı təşkil edirdilər. Erməni keşişləri əllərində silahla da Azərbaycan ərazilərinin işğalında, dinc azərbaycanlıların qətlində fəal iştirak ediblər.
İndi də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü tam bərpa olunduqdan sonra erməni ruhaniləri öz inanclılarının revanşist əhval-ruhiyyəsini qızışdırmaqda davam edir, düşmənçiliyi fəal şəkildə qızışdırır və bununla da Azərbaycanla münaqişənin alovunun sönməsinə imkan vermirlər. Onlar öz kütlələrinə xristian dininin tələb etdiyi kimi mehriban qonşuluq və qonşu sevgisini öyrətmirlər.
Dirçəliş, çoxəsrlik istək və arzular adı altında erməni kilsəsi açıq şəkildə Azərbaycanla ölümcül qarşıdurmadan danışır. Bununla da onlar erməniləri əbədi düşmənçilik və nifrət qurbangahında qurban verməyə hazırlayırlar.