Fransa və NATO ilə “dostluq” edən Ermənistanı nə gözləyir?
“Fransa və digər NATO ölkələri Ermənistanı tam yoxsulluğa sürükləyirlər”.
Bunu Rusiya Dövlət Dumasının Müdafiə Komitəsinin sədrinin birinci müavini Aleksey Juravlyov deyib.
NEWS.ru ilə söhbətində o, respublikanın baş naziri Nikol Paşinyanın Ermənistanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatında (KTMT) iştirakını dayandırmaq qərarını “cəsarət tutması” adlandırıb.
“Görünür, Paşinyanın növbəti “cəsarət tutması” Ermənistanın KTMT-də iştirakını birdən dayandırmaq qərarına gəlməsilə bağlıdır. Aydındır ki, o, uzun müddətdir ki, diqqətini NATO ölkələrinə yönəldir. Lakin nədənsə məhz Moskva həmişə Bakı ilə İrəvan arasında münasibətləri tənzimləməli olur”, - deyə Juravlyov bildirib.
Deputatın sözlərinə görə, Paşinyan özünün “açıq Qərb yönümlülüyü” ilə Qarabağın Azərbaycana məxsus olduğunu etiraf edib.
O əlavə edib ki, məhz Rusiya sülhməramlıları o zaman bölgədə humanitar standartlara riayət olunmasına nəzarət ediblər.
“Fransalı müşavirlər ABŞ-nin İrəvandakı səfirliyinin minlərlə əməkdaşı ilə birlikdə Ermənistanı tam yoxsulluğa, bəlkə də ölkəni tamamilə yoxolma həddinə çatdıracaqlar. Paris uzun müddət Afrikanın yarısını sağdı, lakin həmin dövlətlər özlərinə gələndən sonra fransız hərbi müşavirləri rüsvayçılıqla qovuldular”, - deyə parlamentari yekunlaşdırıb.