Azərbaycada uşaqlara görə dövlətdən 120 manat almaq olar - Bu şərtlə...
Ailə başçısını itirmək həm emosional, həm də maddi baxımdan çətin bir vəziyyətdir. Belə hallarda dövlətin sosial dəstəyi mühüm rol oynayır.
ailə başçısını itirmiş şəxslərin həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədilə hökumət tərəfindən xüsusi müavinət verilir.
Bu müavinət kimlərə şamil edilir və hansı şərtlərlə təqdim olunur?
Dövlət Sosial Müdafiə Fondundan (DSMF) BAKU.WS-in sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, ailə başçısını itirmiş və əmək qabiliyyəti olmayan, pensiya almayan şəxslərə sosial müdafiəni təmin etmək məqsədilə aylıq müavinət ödənilir:
"Bu müavinətin məbləği 120 manatdır və müəyyən şərtlər çərçivəsində ailə üzvlərinə təyin edilir.
Bu şəxslər müavinəti ala bilir:
Vəfat etmiş şəxsin uşaqları – Müavinət uşaqlara 18 yaşına qədər verilir. Əgər uşaq əyani təhsil alırsa, təhsili başa vurana qədər, lakin maksimum 23 yaşa qədər davam etdirilir.
Əlilliyi olan uşaqlar – 18 yaşından yuxarı və əlilliyi müəyyən edilmiş uşaqlara əlillik müddətinə uyğun olaraq müavinət verilir.
8 yaşınadək uşaqlara baxan ailə üzvləri – Uşağın 8 yaşı tamam olana qədər ona baxan işləməyən valideyn, baba, nənə, bacı və ya qardaş bu müavinəti ala bilər. Ödənişlər yalnız plastik bank kartları vasitəsilə nağdsız qaydada həyata keçirilir.
Müavinət ödənişi bu hallarda dayandırılır:
Müavinəti alan şəxs vəfat etdikdə və ya qanunvericiliyə əsasən itkin düşmüş və ya ölmüş elan edildikdə.
Uşaq 18 yaşına çatdıqda, əgər əyani təhsil alırsa, təhsili başa vurduqda və ya 23 yaşına çatdıqda.
Əlilliyi olan 18 yaşdan yuxarı uşaqların əlillik müddəti bitdikdə.
8 yaşınadək uşaqlara qulluq edən şəxs üçün uşaq 8 yaşına çatdıqda".