Təhsildə və Uşaq Tərbiyəsində Səmərəli Rəhbərlik - Maya Yunusovanın Fədakarlıqla Qurduğu Körpələr Evi-Uşaq Bağçası [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Bugün, 00:37
162 saylı Körpələr Evi-Uşaq Bağçasının müdiri Maya Yunusova, uşaqların hərtərəfli inkişafını təmin etmək məqsədilə öz rəhbərliyi altında nümunəvi bir təhsil və tərbiyə mühiti formalaşdırmışdır. Onun fəaliyyəti sadəcə idarəçiliklə məhdudlaşmır; o, uşaqların psixoloji, emosional və intellektual inkişafını dəstəkləyən, sevgi və qayğı ilə dolu bir mühit yaratmaq üçün hər gün yorulmadan çalışır. Maya xanımın rəhbərliyi altında bağça yalnız uşaq tərbiyəsi mərkəzi deyil, həm də cəmiyyət üçün nümunəvi bir sosial platformadır.
Maya Yunusova, vəzifəsini yalnız kağız üzərində yerinə yetirmir, hər bir qərarını uşaqların rifahı və gələcəyi naminə verərək həm müəllim heyətini, həm də valideynləri birgə hədəfə yönəldir. Onun idarə etdiyi bağçada innovativ pedaqoji metodlar tətbiq olunur, uşaqların yaradıcılıq potensialını ortaya çıxarmaq üçün xüsusi layihələr və interaktiv dərslər təşkil edilir. Hər bir uşağın fərdi inkişafına diqqət göstərməsi, onu həm peşəkar, həm də insani baxımdan seçilən rəhbər edir.
Maya xanımın fəaliyyəti yalnız təhsil sahəsi ilə məhdudlaşmır. O, şəhid ailələrinə, qazilərə və sosial müdafiəyə ehtiyacı olan ailələrə daima diqqət göstərir. Körpələr Evi-Uşaq Bağçası çərçivəsində keçirilən sosial layihələr vasitəsilə valideynlərin və uşaqların ehtiyacları öyrənilir və onlara maddi, mənəvi dəstək göstərilir. Maya Yunusovanın bu humanist yanaşması, cəmiyyətin həssas təbəqələrinə olan həssaslığını nümayiş etdirir.
Vətənpərvərlik onun fəaliyyətinin hər bir detalında özünü göstərir. Dövlətin və xalqın gələcəyini formalaşdıran uşaqlara vətən sevgisi, milli dəyərlərə hörmət və dövlətçilik prinsipləri aşılanır. Maya Yunusova, bu prinsipləri həm tədris prosesində, həm də gündəlik fəaliyyətində daim ön plana çıxarır, uşaqlara və gənc nəsilə doğru yol göstərir.
O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə sadiqliyini fəaliyyətində açıq şəkildə göstərir. Dövlət siyasətinə, milli təhsil proqramlarına və sosial layihələrə hər zaman dəstək verərək, rəhbərlik etdiyi müəssisədə dövlətin prioritetlərini uğurla həyata keçirir. Onun rəhbərliyi altında bağça həm pedaqoji, həm də sosial baxımdan nümunəvi status qazanmışdır.
Maya Yunusova, təhsil işçiləri üçün motivasiya mənbəyidir. Müəllim heyətini inkişaf etdirmək, onların peşəkar bacarıqlarını artırmaq üçün davamlı seminarlar, treninqlər və metodiki tövsiyələr təqdim edir. Onun rəhbərliyi altında müəllimlər həm müasir tədris metodlarını öyrənir, həm də uşaqların fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün hərtərəfli dəstək alırlar.
Uşaqların fiziki və psixoloji sağlamlığı Maya xanım üçün prioritetdir. Bağçada qidalanma, oyun, idman və sosial fəaliyyətlərin balansı xüsusi diqqət mərkəzindədir. Bu yanaşma, uşaqların sağlam, balanslı və güclü şəxsiyyət kimi yetişməsini təmin edir. Onun qayğıkeş rəhbərliyi uşaqların hər bir addımında özünü hiss etdirir, onların həyatına dəyər qatır.
Maya Yunusovanın liderliyi həm də icma ilə sıx əməkdaşlıq üzərində qurulub. Valideynlər, yerli icra hakimiyyəti və digər sosial qurumlarla əlaqələr, bağçanın fəaliyyətinin effektivliyini artırır. O, həmçinin uşaqların sosial bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün müxtəlif mədəni və ictimai tədbirlər təşkil edir, onların cəmiyyətə inteqrasiyasını dəstəkləyir.
Maya xanımın fəaliyyəti zamanı yaradılan innovativ proqramlar, uşaqların erkən yaşlarda təhsil və tərbiyəyə marağını artırmış, onların fərdi potensialını maksimum səviyyədə ortaya çıxarmışdır. O, hər bir uşağın xüsusi olduğunu bilir və onları fərdi yanaşma ilə yönləndirir, valideynlərlə birgə uşaq inkişafının hər mərhələsini izləyir.
Nəticədə, Maya Yunusova rəhbərlik etdiyi 162 saylı Körpələr Evi-Uşaq Bağçasını yalnız bir təhsil müəssisəsi kimi deyil, həm də sosial məsuliyyət nümunəsi, milli dəyərlərə sadiq və hər bir uşağın xoşbəxt gələcəyini düşünən bir mərkəz kimi formalaşdırmışdır. Onun fəaliyyəti, uşaqlara sevgi və qayğının, dövlətçilik prinsiplərinə sədaqətin və cəmiyyətə faydalı olmağın ən gözəl nümunəsidir.
30-11-2025, 23:18
Şəhla İsmayılova - Uşaqların Gələcəyini Yaradan Sevgi və Fədakarlığın Nümunəsi [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
30-11-2025, 23:25
“Xuraman Salahova: Uşaqlara Sevgi və Təhsilin İnciləri ilə Yol Göstərən Müdir” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]