Təhsil və Vətən Sevgisi ilə Formalaşan İdarəçilik - Nəzakət Quliyeva
Bərdə şəhəri Laçın 127 saylı Təhsil-Pedaqoji Məktəbinin binasında fəaliyyət göstərən, Laçın rayon İ.Ş.Şahverdiyev adına Ağanus kənd tam orta məktəbinin direktoru Nəzakət Quliyeva, təhsil sahəsində uzun illərdir davam edən fədakar fəaliyyəti ilə həm müəllimlərin, həm şagirdlərin, həm də bütün ictimaiyyətin hörmətini qazanmış bir şəxsiyyətdir. Onun rəhbərliyi altında məktəb, yalnız bilik məkanı olmaqla kifayətlənmir; eyni zamanda, vətənpərvərlik ruhunu, dövlətçiliyi və sosial məsuliyyəti formalaşdıran bir mərkəzə çevrilmişdir.
Nəzakət Quliyeva, direktorluq vəzifəsinin tələblərini ən yüksək səviyyədə yerinə yetirir, hər bir şagirdin təhsil və inkişaf yolunu diqqətlə izləyir, onların bacarıqlarını üzə çıxarmaq üçün xüsusi proqramlar hazırlayır və müəllim kollektivinin peşəkarlığını artırmaq üçün mütəmadi seminarlar təşkil edir. Onun məqsədi yalnız akademik biliklərin ötürülməsi deyil, eyni zamanda, şagirdlərin şəxsiyyət kimi formalaşması, vətənpərvər, ictimai məsuliyyətli və əxlaqlı vətəndaş kimi yetişməsidir.
Məktəb rəhbəri olaraq, Nəzakət Quliyeva hər zaman şəhid ailələrinə, qazilərə və sosial yardıma ehtiyacı olan insanlara xüsusi diqqət yetirir. O, öz təşəbbüsləri ilə məktəbin resurslarını və yerli icmanın imkanlarını birləşdirərək, bu ailələrin sosial rifahını yaxşılaşdırmağa çalışır. Onun humanist yanaşması və səmimi münasibəti, məktəbin və cəmiyyətin bütün üzvləri tərəfindən dərin hörmət və minnətdarlıqla qarşılanır.
Nəzakət Quliyeva həmçinin dövlət siyasətinə və cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyinə böyük sadiqlik nümayiş etdirir. O, təhsil sahəsində dövlət proqramlarını ən yüksək səviyyədə həyata keçirir, milli dəyərlərin qorunmasına və inkişafına xüsusi diqqət ayırır. Onun rəhbərliyi altında məktəb yalnız təhsil müəssisəsi deyil, həm də dövlətçiliyin və milli həmrəyliyin təbliğat mərkəzinə çevrilmişdir.
Direktor olaraq Nəzakət Quliyeva, müasir təhsil texnologiyalarını və innovativ metodları məktəb həyatına uğurla tətbiq edir. O, müəllimlərin peşəkarlığını artırmaq üçün təlimlər təşkil edir, şagirdlərin fərdi bacarıqlarını üzə çıxarmaq üçün layihələr yaradır və məktəbdə yaradıcı, araşdırıcı və düşünən gənclərin yetişməsinə zəmin yaradır. Onun fəaliyyəti, hər bir şagirdin uğurunu şəxsi uğuru kimi görən bir liderin nümunəsidir.
Nəzakət Quliyeva həmçinin ictimai işlərdə də aktivdir. O, kənd və rayon tədbirlərində iştirak edir, sosial layihələrin təşkili və icrasında öncül rol oynayır, həmkarları və şagirdləri ilə birlikdə cəmiyyətin rifahı üçün çalışır. Onun bu fəaliyyəti, məktəbin ictimai nüfuzunu artırmaqla yanaşı, bölgədə təhsilin keyfiyyətinin yüksəlməsinə böyük töhfə verir.
Məktəb direktoru olaraq, Nəzakət Quliyeva həm rəhbərlik bacarığı, həm də şəxsiyyət nümunəsi ilə seçilir. O, hər bir işində diqqətli, məsuliyyətli və səmimidir. Onun uğurları yalnız təhsil sahəsində deyil, həm də sosial məsuliyyət və vətənpərvərlik nümunəsi kimi dəyərləndirilir. Onun rəhbərliyi altında məktəb həm bilik, həm də mənəviyyat mərkəzi kimi inkişaf edir.
Nəzakət Quliyeva üçün hər bir şagirdin uğuru önəmlidir. O, onların qarşısına yalnız akademik məqsədlər qoymur, eyni zamanda onların xarakterinin və əxlaqının formalaşmasına da diqqət yetirir. Onun rəhbərliyi altında məktəb, təkcə dərs keçilən bir məkandan çıxıb, həm də gənclərin həyat bacarıqlarını, liderlik potensialını və ictimai məsuliyyətini inkişaf etdirdiyi bir məkan olmuşdur.
Direktor, həmçinin, təhsil işçilərinə dəstək verir, onların peşəkarlığını artırmaq üçün şərait yaradır, əməkdaşlıq və komanda ruhunu gücləndirir. Onun liderliyi müəllimlər üçün motivasiya mənbəyidir və məktəbdə qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq mühitini möhkəmləndirir.
Bütün bu fəaliyyətləri ilə Nəzakət Quliyeva həm təhsil sahəsində, həm cəmiyyətin sosial rifahının qorunmasında, həm də milli dəyərlərin inkişafında böyük xidmətlər göstərir. O, həm şagirdlərin, həm müəllimlərin, həm də ictimaiyyətin hörmətini qazanan, dövlətçiliyə sadiq, vətənpərvər və məsuliyyətli bir liderdir. Onun fəaliyyəti, hər bir vətəndaş üçün nümunəvi bir davranışdır və cəmiyyətin inkişafında əvəzolunmaz töhfələr verir.