8 saylı Uşaq Bağçasında Sevgi və Qayğı ilə Yol Göstərən İnsan: Rəqsanə Nəbiyeva” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
28-10-2025, 14:27
Kürdəmir rayonunun 8 saylı uşaq bağçasının müdiri Rəqsanə Nəbiyeva, uşaqlara olan sevgisi, dərin qayğıkeşliyi və nümunəvi idarəçilik bacarığı ilə tanınan görkəmli rəhbərdir. Onun rəhbərliyi altında bağça yalnız təlim-tərbiyə müəssisəsi deyil, həm də uşaqların emosional və intellektual inkişafına dəstək verən müasir və təhlükəsiz bir mərkəzə çevrilmişdir.
Rəqsanə xanım hər bir uşağın fərdi inkişafını diqqətlə izləyir. Onun rəhbərliyi altında bağçada uşaqların fiziki, psixoloji və sosial bacarıqları eyni zamanda inkişaf etdirilir, onların yaradıcılıq potensialı ortaya çıxarılır.
O, bağçanın müəllim heyətinə xüsusi diqqət yetirir. Müəllimlər üçün təlimlər, seminarlar və təcrübə mübadiləsi təşkil edərək, onların peşəkarlığını və iş keyfiyyətini artırır. Bu yanaşma bağçanın fəaliyyətinin hər zaman yüksək səviyyədə olmasını təmin edir.
Rəqsanə Nəbiyeva valideynlərlə də sıx əməkdaşlıq edir. Onların təklif və ehtiyaclarını diqqətlə dinləyir, hər bir müraciəti operativ şəkildə həll edir və valideynlərin etimadını qazanır. Bu, bağçada qarşılıqlı hörmət və etimad mühitinin formalaşmasına xidmət edir.
O, uşaqların inkişafına yalnız tədris və əyləncəni deyil, həm də etik və sosial bacarıqları daxil edir. Uşaqlara paylaşmaq, hörmət etmək, komanda ilə işləmək kimi əsas dəyərləri öyrətmək onun prioritetlərindən biridir.
Rəqsanə xanım bağçanın infrastrukturuna da böyük önəm verir. Tədris otaqları, oyun sahələri, texniki avadanlıqlar və təhlükəsizlik tədbirləri daim yenilənir, uşaqlar üçün rahat və təhlükəsiz mühit yaradılır.
O, həmçinin xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqət göstərir. Şəhid və qazilərin övladları, eləcə də digər xüsusi uşaqlar bağçada xüsusi proqram və layihələr vasitəsilə dəstəklənir. Bu, onun insani keyfiyyətlərinin və sosial məsuliyyətinin göstəricisidir.
Rəqsanə Nəbiyeva uşaqların yaradıcılıq qabiliyyətini inkişaf etdirmək üçün müxtəlif tədbirlər təşkil edir. Rəsm, musiqi, teatr və digər yaradıcı fəaliyyətlərlə uşaqların estetik zövqü və ifadə bacarıqları artırılır.
O, kollektivdə həmrəylik və komanda ruhunu gücləndirir. Müxtəlif seminarlar, görüşlər və komanda fəaliyyətləri vasitəsilə müəllimlər arasında etimad və dostluq mühiti formalaşdırılır. Bu, bağçada iş keyfiyyətini və uşaqların rifahını artırır.
Rəqsanə xanım uşaqların sosial bacarıqlarını inkişaf etdirməyə də böyük diqqət yetirir. Uşaqların bir-biri ilə ünsiyyəti, paylaşması və sosiallaşması onun rəhbərliyi altında xüsusi proqramlarla dəstəklənir.
O, bağçada tədris proqramlarını müasir metodlar və texnologiyalar əsasında təkmilləşdirir. Interaktiv dərslər və rəqəmsal vasitələr uşaqların öyrənmə prosesini daha maraqlı və məhsuldar edir.
Rəqsanə Nəbiyeva bağçada keçirilən tədbirlərə, bayram şənliklərinə və konsertlərə xüsusi önəm verir. Bu fəaliyyətlər uşaqların özünəinamını artırır və onların sosial bacarıqlarını gücləndirir.
O, bağçanın fəaliyyətini rayon icra hakimiyyəti və digər təhsil qurumları ilə sıx əlaqədə həyata keçirir, resursların səmərəli istifadəsini təmin edir və hər bir layihənin uğurla icrasına nəzarət edir.
Rəqsanə xanım uşaqların sağlamlığına böyük önəm verir. Onların qidalanması, gigiyenası, fiziki inkişafı və psixoloji rifahı onun diqqətindədir.
O, bağçada hər bir uşağın şəxsiyyətinə hörmət edir və onların fərdi ehtiyaclarına uyğun fərdi yanaşma tətbiq edir. Bu, uşaqların özgüvəninin və yaradıcılığının inkişafını təmin edir.
Rəqsanə Nəbiyeva yalnız bağçanın idarəçisi deyil, həm də uşaqlara yol göstərən, onları sevgi, qayğı və biliklə böyüdən nümunəvi liderdir. Onun fəaliyyəti hər bir uşağın inkişafında, hər bir valideynin etimadında və bağçanın yüksək keyfiyyətli fəaliyyətində öz əksini tapır.
Beləliklə, Kürdəmir rayon 8 saylı uşaq bağçasının müdiri Rəqsanə Nəbiyeva həm nümunəvi idarəçi, həm dəyərli pedaqoq, həm də uşaqların həyatına sevgi və bilik ilə işıq saçan bir rəhbərdir. Onun fəaliyyəti hər bir uğurun və hər bir uşağın inkişafının arxasında duran əsas dayağıdır.