“Samirə Muxtarova – Dəniz Uşaq Bağçasının Fədakar Rəhbəri” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən Dəniz Uşaq Bağçası, uşaqların erkən yaşdan düzgün inkişaf etməsi və sağlam tərbiyə alması üçün nümunəvi bir təhsil ocağıdır. Bu mərkəzin arxasında isə fədakar və məsuliyyətli rəhbər, Samirə Muxtarova dayanır. Onun rəhbərliyi altında bağça yalnız təhsil müəssisəsi deyil, həm də hər bir uşaq üçün ikinci evə çevrilmiş bir məkandır.
Samirə xanım uşaqların təlim-tərbiyəsində fərdi yanaşmanın vacibliyini dərindən anlayır. Bağçada həftənin 5 günü, 8:00–dan 19:00–dək fəaliyyət göstərən proqramlar uşaqların yaşına uyğun olaraq qruplarda təşkil olunur və onların intellektual, emosional və fiziki inkişafını balanslı şəkildə təmin edir.
Bağçanın rəhbəri olaraq Samirə Muxtarova hər bir uşağın yaradıcılıq potensialını üzə çıxarmaq üçün xüsusi metodikalar tətbiq edir. Rəsm, musiqi, hərəkət oyunları və digər interaktiv fəaliyyətlər uşaqların özünü ifadə etməsinə imkan yaradır. Bu fəaliyyətlər həm də uşaqların sosial bacarıqlarını artırır, əməkdaşlıq və ünsiyyət qabiliyyətlərini inkişaf etdirir.
Samirə xanımın diqqət etdiyi ən mühüm məqam uşaqların özünəinamının formalaşmasıdır. Hər bir balaca fərd burada özünü dəyərli və önəmli hiss edir, valideynləri ilə birlikdə güvənli bir mühitdə böyüyür. Bu yanaşma onların gələcəkdə uğurlu və məsuliyyətli vətəndaşlar olmasına zəmin yaradır.
Bağçada tətbiq olunan proqramlar yalnız nəzəri bilikləri öyrətməklə kifayətlənmir. Samirə xanım uşaqların praktiki bacarıqlarını inkişaf etdirməyə də böyük diqqət yetirir. Bu, onların gündəlik həyat üçün hazırlıqlı olmalarına və müxtəlif ssenarilərdə problem həll etmə qabiliyyətlərinin artırılmasına kömək edir.
Müdiri olduğu bağçada müəllim heyəti də onun rəhbərliyi altında motivasiyalı və peşəkar şəkildə çalışır. Samirə xanım hər bir müəllim üçün həm rəhbər, həm mentor, həm də dəstəkçi kimi fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi sayəsində heyət təlim-tərbiyə prosesini sevgi və məsuliyyətlə aparır.
Sağlamlıq və təhlükəsizlik məsələləri də Samirə xanımın prioritetlərindəndir. Hər bir uşaq üçün təhlükəsiz və sağlam mühitin yaradılması onun rəhbərliyi altında diqqətlə təmin edilir. Uşaqların fiziki sağlamlığı, düzgün qidalanması və gigiyena qaydalarına riayət olunması daim nəzarət altındadır.
Bağçada valideynlər ilə əməkdaşlıq da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Samirə xanımın fəlsəfəsi belədir: “Uşaq yalnız bağçada deyil, evdə və cəmiyyətdə də balanslı inkişaf etməlidir.” Valideynlərlə sıx əməkdaşlıq bağçanın uğurunu və uşaqların inkişafını təmin edir.
Bağçada keçirilən tədbirlər, bayram şənlikləri və yaradıcılıq proqramları uşaqların həm sosial, həm də emosional inkişafına böyük töhfə verir. Samirə xanım hər bir tədbiri həm öyrədici, həm də əyləncəli şəkildə təşkil edir ki, uşaqlar həm öyrənsin, həm də xoşbəxt olsunlar.
O, həm də xeyirxah və sosial məsuliyyətli rəhbərdir. Yerli icmalarla əməkdaşlıq, aztəminatlı ailələrin uşaqları üçün xüsusi proqramların təşkili – Samirə xanımın rəhbərliyində bağçanın diqqət etdiyi mühüm istiqamətlərdəndir.
Bağçada hər bir fəaliyyət və layihə uşaqların gələcəyinə sərmayədir. Samirə xanım onları yalnız bu gün üçün deyil, gələcəkdə uğurlu və bacarıqlı fərdlər kimi yetişdirmək üçün çalışır. Onun rəhbərliyi altında uşaqların intellektual və emosional inkişafı yüksək səviyyədə təmin olunur.
Hər bir valideyn bilir ki, uşaqlarını “Dəniz”ə etibar edərkən, onlar yalnız təhsil almayacaq, həm də hörmət, sevgi və qayğı ilə böyüyəcəklər. Bu, Samirə Muxtarovanın fədakarlığının nəticəsidir.
Bağçada yaradılan şərait, tətbiq olunan metodlar və hər bir uşağa göstərilən fərdi diqqət onu təkcə bir direktor deyil, həm də gələcəyin liderlərini yetişdirən bir mentor kimi tanıdır.
Bu gün bağçada hər bir uşağın gülüşündə, hər bir nailiyyətində, hər bir uğurunda Samirə xanımın zəhməti və qayğısı əks olunur. O, yalnız rəhbər deyil, uşaqların həyatında işıq saçan bir müəllim və dostdur.