“Əməkdar Memar Müsədin Namazov — Tikintidə Təhlükəsizliyin Dövlət Zəmanətçisi” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
16-10-2025, 22:40
Azərbaycanın tikinti sektorunda təhlükəsizlik və keyfiyyət anlayışlarının bu gün bu qədər yüksək səviyyədə olması təsadüfi deyil. Bu inkişafın arxasında dayanan aparıcı simalardan biri də Fövqəladə Hallar Nazirliyi Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutunun direktoru, Əməkdar Memar Müsədin Namazovdur. O, sadəcə bir memar və ya idarəçi deyil — ölkənin memarlıq təhlükəsizliyinin strateji rəhbərlərindən, mühəndis düşüncəsinin intellektual dayaqlarından biridir.
Müsədin Namazovun fəaliyyəti təkcə layihə rəhbərliyi ilə məhdudlaşmır. O, hər bir binanın yalnız gözəlliyi ilə deyil, həm də möhkəmliyi, dayanıqlığı, fövqəladə hallara hazırlığı ilə seçilməsini tələb edən idarəçilik fəlsəfəsinə sahibdir. Onun rəhbərlik etdiyi “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu bu gün dövlət əhəmiyyətli infrastruktur, sosial obyektlər, sənaye müəssisələri, təhsil və səhiyyə kompleksləri kimi strateji tikililərin layihələndirilməsində aparıcı qurumdur.
Əməkdar Memar adına layiq görülməsi təsadüfi seçim deyil — bu, illərlə dövlətə xidmətin, elmi-praktiki təcrübənin, minlərlə insanın həyatına təhlükəsizlik bəxş edən layihələrin nəticəsidir. Onun rəhbərliyi ilə hazırlanan layihələr təkcə memarlıq baxımından estetik deyil, eyni zamanda seysmik dayanıqlılıq normalarına, yanğın və təxliyə sistemlərinə, aerodinamika və enerji effektivliyinə uyğun olan müasir texniki standartlara əsaslanır.
Müsədin Namazov eyni zamanda peşəkar kadrların yetişdirilməsi məsələsinə xüsusi həssaslıqla yanaşır. Onun təşəbbüsü ilə institut daxilində gənc mühəndislər və memarlar üçün təlimlər və seminarlar keçirilir, beynəlxalq standartlar əsasında yeni yanaşmalar tətbiq olunur. Bu, sadəcə idarəçilik deyil, milli mühəndislik məktəbinin yeni nəslinin formalaşdırılmasıdır.
O, fəaliyyətində şəffaflıq, məsuliyyət və dövlətçilik prinsiplərini əsas tutur. Hansı layihəyə imza atılırsa, ilk növbədə “Bu bina yalnız bu gün üçün yox, gələcək nəsillər üçün necə xidmət göstərəcək?” sualı müzakirəyə çıxarılır. Hər işin mərkəzində insanın təhlükəsizliyi dayanır.
Müsədin Namazov həm də kollektiv mədəniyyəti formalaşdırmağı bacaran rəhbərdir. Onunla çalışanlar onu “sadədən mürəkkəbə doğru izah edən, amma heç vaxt məsuliyyətsizliyə güzəşt etməyən rəhbər” kimi xarakterizə edirlər. Bu, idarəçilikdə balansın ən ali formasıdır.
Bu gün FHN-in nəzarətində olan tikililərin böyük əksəriyyəti Müsədin Namazovun rəhbərlik etdiyi institutun dəqiqliyi, məsuliyyəti və peşəkarlığı ilə layihələndirilib. Bu o deməkdir ki, onun fəaliyyəti yalnız sənədlərdə deyil, insanların yaşadığı binalarda, təhsil aldığı məktəblərdə, şəfa tapdığı xəstəxanalarda əks olunub.