“Bir Bağçadan Daha Artığı: “Uşaqlara Təlimi, Həyat Sevgisi Öyrədən Müdiri Tanıyaq” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
29-09-2025, 12:23
Uşaqların sağlam, savadlı və xoşbəxt böyüməsi hər bir cəmiyyətin gələcəyinə qoyulan ən dəyərli sərmayədir. Bu müqəddəs missiyanı həyata keçirənlər isə adi müəllim və rəhbərlər deyil, ürəyində böyük sevgi, qəlbində şəfqət daşıyan, uşaqlara ana nəvazişi ilə yanaşan fədakar insanlardır. Vüqar Bayramov adına körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri Ziyafət Rəhimova məhz belə yüksək dəyərli, pedaqoji bacarığı insanlıqla birləşdirən nadir rəhbərlərdən biridir.
Ziyafət xanımın rəhbərlik etdiyi bağça bu gün yalnız sıradan bir məktəbəqədər müəssisə deyil, uşaqlar üçün sevinc, güvən və inkişaf mərkəzidir. Onun idarəçiliyi dövründə bağça həm maddi-texniki baza baxımından yenilənmiş, həm də təhsil-tərbiyə prosesi müasir tələblərə uyğunlaşdırılmışdır. Sinif otaqları uşaqların yaş xüsusiyyətlərinə uyğun şəkildə qurulmuş, rəngarəng vizual materiallarla zənginləşdirilmiş, həm oyun, həm öyrənmə mühiti bir-birini tamamlayan formada təşkil edilmişdir.
Ziyafət Rəhimovanın ən böyük üstünlüyü onun uşaqlara fərdi yanaşma bacarığıdır. O, hər bir körpənin xarakterini, marağını, istedadını incə müşahidə ilə dərk edir və tərbiyəçilərlə birlikdə həmin istiqamətdə inkişaf proqramı hazırlayır. Bağçada yalnız əzbərlətmə deyil, uşaqlarda yaradıcı düşüncə, nitq bacarığı, milli-mənəvi dəyərlərə sevgi və sosial ünsiyyət mədəniyyəti kimi vacib keyfiyyətlər formalaşdırılır.
Onun təşəbbüsü ilə bağçada tez-tez “Köməksevərlik günü”, “Milli dəyərlər həftəsi”, “Təbiəti qoruyaq”, “Mənim qəhrəman babam” kimi layihələr həyata keçirilir. Bu tədbirlər vasitəsilə uşaqlar sadəcə təhsil almır, həm də mərhəmət, vətənpərvərlik və məsuliyyət hissi ilə böyüyürlər. Ziyafət xanım üçün bağça təkcə bir iş yeri deyil – uşaqlara həyatın ilk dərslərinin verildiyi müqəddəs məkandır.
Ziyafət xanım öz kollektivinə qarşı da xüsusi qayğı ilə yanaşır. O, rəhbərlik etdiyi heyəti sadəcə işçi kimi deyil, bir ailənin üzvü kimi görür. Tərbiyəçilərlə sıx əməkdaşlıq edir, onların peşəkar inkişafına dəstək olur, təlim və seminarların təşkilinə şərait yaradır. Məhz bu sağlam komanda işi nəticəsində bağçada səmimiyyət, mehribanlıq və yüksək intizam atmosferi hökm sürür.
Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, Ziyafət Rəhimova şəhid və qazi ailələrinin övladlarına xüsusi həssaslıqla yanaşır. Bu uşaqlar üçün bağçada əlavə dəstək proqramları həyata keçirilir, onların psixoloji rahatlığı ön planda tutulur. Bu yanaşma Ziyafət xanımın yalnız peşəkar deyil, həm də yüksək mənəviyyat sahibi olduğunu sübut edir.
Bu gün Vüqar Bayramov adına körpələr evi-uşaq bağçası valideynlərin etibar etdiyi nümunəvi təhsil ocaqlarından biri kimi tanınırsa, şübhəsiz ki, bunun əsas səbəbi Ziyafət Rəhimovanın fədakar fəaliyyəti, qayğıkeşliyə əsaslanan idarəçilik üslubu və pedaqoji səriştəsidir.