Sevgi ilə İdarə Edilən Bir Məktəbəqədər Dünya – Əsli Əliyevanın Uşaqlara Həsr Edilmiş Peşəkar Yolu
Uşaqların təməlinin düzgün qoyulduğu, sevgiylə böyüdüyü ilk təhsil ocaqları bağçalardır. Bu müqəddəs məkanların rəhbərliyini isə təsadüfi insanlar deyil, ömrünü uşaqlara həsr etməyi seçən fədakar şəxslər idarə etməlidir. Məhz belə rəhbərlərdən biri də Vaqif Əsədov adına uşaq bağçasının müdiri Əsli Əliyevadır – peşəsinə sadiq, uşaqlara ana nəvazişi göstərən, kollektivinə ilham verən nümunəvi bir pedaqoq.
Əsli xanım rəhbərlik etdiyi bağçanı sadəcə bir tədris müəssisəsi kimi deyil, uşaqlar üçün sevgi və qayğıdan ibarət kiçik bir dünya kimi formalaşdırmışdır. O, hər bir uşağa fərdi yanaşmanı əsas götürərək onları gələcəyin sağlam düşüncəli, mehriban, vicdanlı və özünə güvənən fərdləri kimi yetişdirməyə çalışır. Bağçada uşaqlar yalnız təlim-tərbiyə almır, musiqi, rəsm, nitq inkişafı, milli-mənəvi dəyərlər və davranış mədəniyyəti kimi sahələrdə də geniş inkişaf etdirilirlər.
Əsli Əliyevanın rəhbərliyi dövründə bağçada həm infrastruktur baxımından yeniliklər, həm də tərbiyəvi proseslərdə müasir yanaşmalar həyata keçirilmişdir. Sinif otaqları uşaqların yaş xüsusiyyətlərinə uyğun şəkildə qurulmuş, sağlamlıq və gigiyena məsələlərinə xüsusi diqqət ayrılmışdır. Oyun meydançaları təhlükəsiz və maraqlı elementlərlə zənginləşdirilmiş, bağça əslində uşaqların həm öyrəndiyi, həm də sevə-sevə gəldiyi rəngarəng bir məkana çevrilmişdir.
Əsli xanım yalnız idarəçi deyil – valideynlərlə sıx əməkdaşlıq quran, onları tərbiyə prosesinə cəlb edən həssas bir psixoloqdur. Onun təşəbbüsü ilə tez-tez “Valideyn günü”, “Açıq dərslər”, “Mənim ilk təqdimatım”, “Milli Qəhrəmanlarımızı Tanıyaq” kimi layihələr keçirilir. Bu tədbirlər uşaqların cəmiyyətlə daha sağlam əlaqə qurmasına, milli kimliyini dərk etməsinə xüsusi təsir göstərir.
Ən böyük üstünlüklərindən biri isə Əsli Əliyevanın kollektivinə qarşı olan qayğısı və düzgün idarəçilik bacarığıdır. Bağçadakı tərbiyəçilər və texniki heyət onu yalnız rəhbər kimi deyil, böyük bacı, dost və mənəvi dayaqları kimi görürlər. O, müəllimlərin təkmilləşməsinə də önəm verir, daim təlim və seminarların təşkilinə çalışır.
Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, Əsli xanım şəhid ailələrinin övladlarına xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır. Onlar üçün bağçada həm psixoloji dəstək, həm də fərqli tərbiyəvi proqramlarla xüsusi qayğı sistemi qurulmuşdur. Bu yanaşma onun vətənə, xalqa və müqəddəs dəyərlərə olan sədaqətinin bariz nümunəsidir.
Bu gün Vaqif Əsədov adına uşaq bağçası bölgədə ən çox seçilən və etibar olunan bağçalardan biri kimi tanınırsa, bu uğurun arxasında Əsli Əliyevanın zəhməti, sevgisi və idarəçilik məharəti dayanır. O, sübut edir ki, hər bir böyük şəxsiyyətin təməli bağçada qoyulur – və əgər bu təməli Əsli xanım kimi qayğıkeş insanlar formalaşdırırsa, deməli gələcəyimiz etibarlı əllərdədir.