Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanası uzun illərdir ki, yalnız Siyəzən rayonunun deyil, ümumilikdə Azərbaycanın şimal regionunda yaşayan on minlərlə insana xidmət göstərən mühüm müalicə-profilaktika müəssisəsidir. Bu xəstəxananın uğurlu fəaliyyəti, müasir tibbi xidmətlərin təşkili və əhalinin sağlamlığının qorunması birbaşa peşəkar rəhbərliyin nəticəsidir. Bu işlərin mərkəzində isə öz peşəsinə və insanlara xidmət missiyasına ürəkdən bağlı olan Tibb üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Əliyeva dayanır.
Nərgiz Əliyeva uzun illər tibbi sahədə qazandığı zəngin təcrübəsini bu gün Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının direktoru kimi uğurla tətbiq edir. O, rəhbərlik etdiyi müəssisəni sadəcə bir xəstəxana kimi deyil, insanların həyatına ümid, sağlamlığa qovuşmaq üçün bir ünvan kimi görür. Onun əsas hədəfi və prinsipi vətəndaşlara yüksək səviyyəli, ixtisaslaşdırılmış tibbi xidmət göstərmək, əhalinin sağlamlığının qorunması və yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl addımlar atmaqdır.
Onun rəhbərliyi dövründə xəstəxanada bir çox yeniliklər həyata keçirilmiş, müasir tibbi avadanlıqların tətbiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının istifadəsi təmin edilmişdir. Müxtəlif şöbələrin fəaliyyətində keyfiyyət artımı müşahidə olunmuş, təcili tibbi yardımın çevikliyi və səmərəliliyi daha da yüksəlmişdir. Xüsusilə doğum, cərrahiyyə, terapiya və laboratoriya xidmətlərinin inkişaf etdirilməsi əhalinin ən çox ehtiyac duyduğu sahələrdə böyük irəliləyişlərə səbəb olmuşdur.
Xəstəxana 76 çarpayıdan (Terapiya şöbəsi 20, Cərrahiyyə şöbəsi 20, Doğum şöbəsi 20, Uşaq şöbəsi 10, Anesteziologiya və reanimasiya şöbəsi 6 çarpayı) ibarətdir.
Tibb müəssisəsinin nəzdində 2 ailə sağlamlıq mərkəzi (Yenikənd-Zarat), 3 həkim məntəqəsi (Məşrif, Dağquşçu, Böyük Həmyə) və 8 tibb məntəqəsi (Həmyə, Sədan, Yanıq Ələz, Gil-gilçay, Eynibulaq, Qozağacı, Beşdam, Tağay) fəaliyyət göstərir.
Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanası və tabeli müəssisələri tərəfindən 46 mindən çox əhaliyə xidmət göstərilir.
Hər il olduğu kimi cari ildə də Siyəzən əhalisi xəstəxanamızın bütün xidmətlərindən istifadə edir. Bunlardan laborator və radioloji xidmətlər isə üstünlük təşkil edir. 2025-ci ilin ilk 7 ayı ərzində vətəndaşlara göstərilən laborator xidmətlərin sayı 94 256, radiologiya xidmətlərinin sayı isə 18 096 olub.
Gün ərzində 300-600 nəfərin müraciəti qeydə alınır ki, onlara ümumilikdə 500-dən çox tibbi xidmət göstərilir. İl ərzində isə müraciət sayımız 60 mini ötür.
Tibb müəssisəsində xidmətin keyfiyyəti artıb, eləcə də vətəndaşların məmnunluq səviyyəsi yüksəlib. Demək olar ki, bütün şöbələrdə təmir-bərpa işləri aparılıb, şərait yaxşılaşdırılıb. Mətbəxi tamamilə yeniləmişik, nozoloji prinsiplərə uyğun pəhriz masalarının tərtibi aparılıb.
Müvafiq şöbələrdə tibbi avadanlıqlar yenilənib. TƏBİB-in dəstəyilə yeni rentgen aparatı, onikikanallı elektrokardioqramma, hemodializ aparatı, laporoskopik əməliyyatlar üçün laporoskop cihaz, müasir oftalmoloji müayinə cihazı, biokimyəvi tam avtomatik laborator analizator alınıb və quraşdırılıb.
Nərgiz Əliyevanın fəaliyyətində humanizm prinsipləri ön plandadır. O, hər bir xəstəyə sadəcə tibbi yardıma ehtiyacı olan şəxs kimi deyil, həm də qayğı və diqqət tələb edən bir insan kimi yanaşır. Onun təşəbbüsü ilə şəhid ailələri, qazilər və sosial həssas qruplardan olan insanlar daim diqqət mərkəzində saxlanılır, onların pulsuz və yüksək səviyyədə tibbi yardım almasına xüsusi şərait yaradılır.
Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanası regionda ixtisaslı kadrların yetişməsi baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir. Nərgiz Əliyeva gənc həkimlərin və tibb bacılarının peşəkar inkişafına xüsusi önəm verir, onların bilik və bacarıqlarının artırılması üçün seminar və təlimlərin təşkilinə şərait yaradır. Bu yanaşma həm həkim kollektivində yüksək peşəkarlığın formalaşmasına, həm də xəstələrə göstərilən xidmətin keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir.
Nərgiz Əliyeva üçün rəhbərlik sadəcə inzibati iş deyil, həm də böyük mənəvi yükdür. O, xəstəxananın hər bir əməkdaşını bir ailə üzvü kimi görür, həm kollektivin sosial rifahına, həm də onların peşəkar motivasiyasına diqqət yetirir. Bunun nəticəsində xəstəxanada mehriban, işgüzar və peşəkar bir mühit formalaşıb.
Bugün Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanası yalnız müalicə müəssisəsi kimi deyil, həm də insanların sağlam həyat tərzinə yönləndirildiyi, xəstəliklərin profilaktikasına önəm verilən bir mərkəzdir. Nərgiz Əliyevanın rəhbərliyi altında keçirilən maarifləndirici tədbirlər, profilaktik müayinələr və sosial aksiyalar əhalinin sağlamlıq mədəniyyətinin yüksəlməsinə xidmət edir.
Bir sözlə, Nərgiz Əliyevanın fədakar fəaliyyəti nəticəsində Siyəzən Rayon Mərkəzi Xəstəxanası şimal bölgəsində insanların sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynayan nümunəvi tibb müəssisəsinə çevrilmişdir. Onun rəhbərliyi ilə bu xəstəxana daim yenilənir, müasir tibbi xidmətlər genişlənir və hər kəs üçün əlçatan olur.