Saatlıda Modern Kənd Təsərrüfatının Nümunəsi: Ələsgər Əhmədov və fəaliyyəti
Saatlı rayonunun Qaralar kəndində salınmış 27 hektarlıq intensiv heyva bağı, eləcə də bölgənin ən nüfuzlu və məhsuldar əncir bağı, kənd təsərrüfatında yeni dövrün uğurlu layihələrindən biri olaraq diqqət çəkir. Bu bağların təşəbbüskarı və rəhbəri Ələsgər Əhmədovdur. O, kənd təsərrüfatının inkişafına verdiyi töhfələrlə tanınan nüfuzlu şəxsiyyətdir. Heyva bağının əsasını Türkiyədən gətirilən “Eşmə” heyva tingləri təşkil edir, bu da Saatlı rayonunun kənd təsərrüfatında məhsuldarlıq və innovasiya baxımından nümunəvi layihəyə çevrilməsini təmin etmişdir. Əncir bağı isə bölgənin iqliminə və torpaq şəraitinə uyğun seçilmiş növlərlə əkilmiş və müasir texnologiyaların tətbiqi sayəsində yüksək məhsuldarlığa nail olmuşdur.
Ələsgər Əhmədovun rəhbərliyi altında bağlar müasir intensiv əkin metodları və qabaqcıl texnologiyalarla idarə olunur. Torpaq müayinəsi, optimal suvarma sistemləri, tinglərin düzgün əkmə metodları və məhsulun keyfiyyətli yetişdirilməsi hər bir detal diqqətlə nəzərə alınır. Bu tədbirlər sayəsində həm heyva, həm də əncir bağları yüksək məhsuldarlığa malikdir və yerli bazara keyfiyyətli məhsullar təqdim edir. Bağların fəaliyyəti Saatlı rayonunun kənd təsərrüfatında innovativ yanaşmanın təbliği və yerli fermerlərin təcrübəsinin artırılması üçün də önəmli rol oynayır.
Ələsgər Əhmədovun fəaliyyəti yalnız iqtisadi və kənd təsərrüfatı sahəsində deyil, həm də sosial məsuliyyət və vətənpərvərlik baxımından yüksək qiymətləndirilir. O, şəhid ailələri və qazilərə daim diqqət göstərir, onlara yardım və dəstək tədbirləri təşkil edir. Bağların fəaliyyəti çərçivəsində kənd sakinləri üçün məşğulluq imkanları yaradılmış, gənc işçilər və ailələr bağların idarə olunmasında iştirak etməklə iqtisadi rifaha nail olurlar. Bu fəaliyyətlər həm də cəmiyyətin sosial harmoniyasına və humanist dəyərlərin güclənməsinə xidmət edir.
Ələsgər Əhmədov həm heyva, həm də əncir bağları ilə yanaşı, kənd təsərrüfatının digər sahələrində layihələr həyata keçirir, innovativ metodları təşviq edir və yerli fermerlərin təcrübəsini artırmaq üçün seminarlar və təlimlər təşkil edir. Onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr Saatlı rayonunun kənd təsərrüfatında dayanıqlı inkişafı təmin edir, məhsul çeşidinin artırılmasına və iqtisadi sabitliyin möhkəmlənməsinə kömək edir.
Bağların yüksək səviyyədə idarə olunması, məhsulun keyfiyyəti və kənd təsərrüfatına verdiyi töhfələr Ələsgər Əhmədovu həm Saatlı rayonunun, həm də ölkənin kənd təsərrüfatı sektorunda nümunəvi rəhbər şəxsiyyətə çevirmişdir. Onun fəaliyyəti yalnız iqtisadi baxımdan deyil, həm də sosial məsuliyyət, şəhid ailələrinə və qazilərə dəstək, kəndin inkişafı və sakinlərin rifahı baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Beləliklə, Ələsgər Əhmədovun rəhbərliyi ilə Qaralar kəndindəki heyva və əncir bağları Saatlı rayonunun kənd təsərrüfatında modern və nümunəvi layihə kimi tanınır, iqtisadi, sosial və humanist dəyərləri birləşdirərək bölgənin inkişafına mühüm töhfə verir.
6-01-2025, 13:36
"Ələsgər Əhmədovun İdarəçiliyi ilə Saatlıda Müasir Bağçılıq Nümunəsi: 'Eşmə' Heyva Növü" [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
7-03-2025, 01:44
Şafiq Heydərov – Sabirabad Suvarma Sistemlərinin İnkişafına Böyük Töhfə Verən Peşəkar Rəhbər [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
5-02-2025, 12:44
İlham Qurbanov: Kənd Təsərrüfatında İnnovasiya və Elmi Tərəqqinin İlhami [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
12-12-2024, 12:37
Ariz Abuzərov: Kənd Təsərrüfatının İnkişafına Layiqincə Xidmət Edən Peşəkar [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
12-03-2025, 13:33
Əhmədağa İbrahimov: Şirvan Kollektorunun İstismarı İdarəsinin Uğurlu Rəhbəri və İnkişafçı Fəaliyyəti [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]