Azərbaycan Respublikasının dinamik inkişaf edən enerji infrastrukturu çərçivəsində qaz təsərrüfatının modernləşdirilməsi və regionlarda əhalinin fasiləsiz, keyfiyyətli qazla təmin olunması dövlətimizin qarşıya qoyduğu mühüm prioritetlərdəndir. Bu sahədə uğurlu islahatların və yeniləşmə proseslərinin yerli miqyasda həyata keçirilməsində isə idarəedicilərin peşəkarlığı və təşəbbüskarlığı həlledici rol oynayır. Məhz bu baxımdan, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin Tərtər Regional Qaz İstismar İdarəsinin rəisi Elmir Bayramovun son bir ildəki fəaliyyəti nümunə göstəriləcək dərəcədədir.
Cəmi bir ildir bu vəzifəyə təyin olunmasına baxmayaraq, Elmir Bayramov Tərtər rayonunda qaz təsərrüfatının tamamilə yeni, çağdaş yanaşma ilə idarə olunmasına nail olub. Gənc, enerjili və eyni zamanda yüksək təşkilatçılıq bacarığına malik olan Elmir müəllim qısa müddətdə bölgədə qaz təsərrüfatının texniki cəhətdən yenilənməsi, istismar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması sahəsində diqqətəlayiq işlər görüb.
Onun rəhbərliyi dövründə bir sıra kənd və yaşayış məntəqələrində qaz təchizatı şəbəkələri yenilənib, qəzalı və istismara yararsız avadanlıqlar müasir və təhlükəsiz sistemlərlə əvəz olunub. Tərtərin kəndlərində qaz sayğaclarının yenilənməsi, texniki nasazlıqların operativ aradan qaldırılması, əhalinin müraciətlərinə həssas və çevik yanaşma prinsipinin tətbiqi Elmir Bayramovun idarəçilik fəlsəfəsinin əsas dayaqlarını təşkil edir.
Elmir müəllimin fəaliyyəti sadəcə texniki idarəetmə ilə məhdudlaşmır. O, sosial məsuliyyət prinsipinə böyük önəm verir. Şəhid ailələrinə, qazilərə, sosial qayğıya ehtiyacı olan insanlara xüsusi diqqət göstərilməsi, onların yaşadığı ərazilərin qaz təchizatında prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, bu ailələrə texniki xidmətlərin tam təmənnasız və vaxtında göstərilməsi Elmir Bayramovun yüksək insani keyfiyyətlərindən və vətəndaş mövqeyindən xəbər verir. Tərtərlilər onu təkcə bir idarə rəisi kimi deyil, həm də xalqın içindən çıxmış, xalq üçün çalışan bir şəxs kimi tanıyır və dəyərləndirirlər.
Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə reallaşdırılan sosialyönümlü siyasətə uyğun olaraq, Elmir Bayramov da Tərtərdə “Azəriqaz”ın fəaliyyətində şəffaflığı, məsuliyyəti, keyfiyyəti və yenilikləri əsas meyar kimi götürür. Onun təşəbbüsü ilə “açıq qapı” günləri keçirilir, vətəndaşların problemləri dinlənilir və yerində həll olunur. Texniki və texnoloji sahədə işçilərin ixtisasartırma kurslarına cəlb olunması, yeni texnologiyaların tətbiqi sahəsində maarifləndirmə işləri aparılması da onun müasir idarəçilik baxışını ortaya qoyur.
Elmir Bayramovun rəhbərliyi dövründə Tərtər Qaz İstismar İdarəsi əmək intizamı, operativlik, peşəkarlıq və əhaliyə münasibətdə yüksək etik davranış baxımından nümunəyə çevrilmişdir. Qısa zaman çərçivəsində görülən bu qədər işlər və əldə olunan nəticələr onun fəaliyyətinə verilən etimadın tam əsaslı olduğunu təsdiqləyir.
Bu gün Tərtər rayonunda qaz təsərrüfatı dayanıqlı və təhlükəsiz sistemə malikdirsə, bu, birbaşa olaraq Elmir Bayramovun peşəkar yanaşması və vətənə xidmət borcunu layiqincə yerinə yetirməsi ilə bağlıdır. O, yeni nəslin enerjili, savadlı və məsuliyyətli idarəçiləri sırasında layiqli yer tutur və gələcəkdə də daha böyük uğurlara imza atacağına əminliklə baxılır.