Azərbaycan sənaye tarixində dəyərli imzalar qoyan rəhbərlərdən biri də şübhəsiz ki, “Zabrat Maşınqayırma Zavodu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin direktoru Oruc Məmmədovdur. Onun rəhbərliyi ilə müəssisə yalnız sənaye istehsalında deyil, həm də sosial məsuliyyət və vətənə bağlılıq sahəsində nümunəvi bir mərkəzə çevrilmişdir.
Oruc Məmmədov bu zavodun yalnız texniki inkişafına deyil, insan amilinə, əməkdaşların rifahına və müəssisənin cəmiyyətə inteqrasiyasına da böyük önəm verir. O, texnoloji müasirləşməni rəhbərlik etdiyi müəssisənin əsas prioritetlərindən birinə çevirərək yeni texnologiyaların tətbiqinə nail olub. Məhsuldarlıq, dəqiqlik və təhlükəsizlik sahələrində tətbiq olunan yeniliklər sayəsində “Zabrat Maşınqayırma Zavodu” artıq regional və beynəlxalq layihələrdə də maraqlı tərəf kimi iştirak edir.
Oruc Məmmədovun rəhbərlik fəlsəfəsində yalnız istehsal deyil, eyni zamanda mənəvi dəyərlər də əsas yer tutur. Onun təşəbbüsü ilə zavodda şəhid ailələri və qazilər üçün davamlı sosial layihələr icra olunur. Müxtəlif vaxtlarda şəhid ailələrinin mənzil-məişət problemlərinin həlli, uşaqlarının təhsili və sosial müdafiəsi istiqamətində addımlar atılıb. Əmək fəaliyyətində üstünlük qazanan qazilərin işə qəbuluna, onların cəmiyyətə inteqrasiyasına daim dəstək verilir. Bu, təkcə bir vəzifə borcu deyil, həm də onun bir vətəndaş və rəhbər olaraq vicdan məsələsinə çevirdiyi missiyadır.
Oruc Məmmədov üçün zavod əməkdaşları sadəcə işçi qüvvəsi deyil, bu müəssisənin ruhunu və uğurunun əsas dayağını təşkil edən şəxslərdir. O, daim onların təliminə, ixtisaslarının artırılmasına və peşəkar inkişafına şərait yaradır. Gənc mühəndislərin təşəbbüsləri dəstəklənir, təcrübəli ustaların bilikləri gələcək nəsillərə ötürülür. Bununla da müəssisə daxilində bir harmoniya və qarşılıqlı hörmət mühiti formalaşıb.
Zavodda istehsal xətlərinin avtomatlaşdırılması, müasir CNC texnologiyalarının tətbiqi, ekoloji standartlara cavab verən proseslərin qurulması Oruc Məmmədovun vizioner baxışının real nəticələridir. O, yeni dövrün tələblərinə uyğun çevik və dayanıqlı sənaye modelinin qurulması üçün əzmlə çalışır. Bu islahatlar nəticəsində müəssisə bir çox dövlət və özəl layihələrin sifarişçisinə çevrilib, yeni bazarlara çıxış imkanları əldə edib.
Oruc Məmmədov, Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi iqtisadi və sosial inkişaf strategiyasına dərindən bağlılığı ilə seçilir. O, dövlət rəhbərliyinin sosial ədalətə, şəhid ailələrinə, qazilərə və vətəndaş rifahına yönəlmiş siyasətini rəhbər tutaraq müəssisənin fəaliyyətini də bu xətt üzrə istiqamətləndirir. Zavodun gündəlik fəaliyyətində bu dəyərlər öz əksini tapır və işçilərə də aşılanır.
Nəticə olaraq, Oruc Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Zabrat Maşınqayırma Zavodu” sadəcə bir istehsal müəssisəsi deyil, həm də cəmiyyətə fayda verən, vətənə sədaqətlə xidmət edən bir model müəssisə statusu qazanıb. Onun həyata keçirdiyi yeniliklər, sosial təşəbbüslər və milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı, Azərbaycan sənayesində dəyərli bir rəhbər obrazını formalaşdırır. Bu həm iş, həm vicdan, həm də Vətən qarşısında borcun ləyaqətlə yerinə yetirilməsinin bariz nümunəsidir.