“Fatmayı kəndinin dinamik inkişaf xəritəsi: Nəsir Nəsirli ilə xalq və torpaq arasında qurulan inam körpüsü” [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
17-06-2025, 10:09
Abşeron rayonunun qədim yaşayış məntəqələrindən biri olan Fatmayı kəndi, son illərdə təkcə coğrafi mövqeyi və tarixi ilə deyil, həm də sürətli inkişafı ilə diqqət çəkir. Bu yüksəlişin əsas memarlarından biri də Fatmayı kənd bələdiyyəsinin sədri Nəsir Nəsirlidir. Dövlətə sədaqəti, xalqa bağlılığı və operativ idarəçilik bacarığı ilə seçilən Nəsir müəllim bu gün kənd sakinlərinin etimadını qazanmış, onların rifahı üçün gecə-gündüz çalışan bir rəhbər obrazına çevrilmişdir.
Ədalətli və şəffaf idarəetmə modeli
Nəsir Nəsirli bələdiyyə sədri kimi fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən idarəetmədə şəffaflıq, ədalət və ictimai rəyin nəzərə alınması prinsipini əsas götürüb. O, bələdiyyə idarəsinin qapılarını sakinlərə açıq saxlayaraq, insanları dinləməyə, problemləri birgə həll etməyə üstünlük verir. Hər həftə keçirilən səyyar qəbul günlərində o, kəndin müxtəlif bölgələrində sakinlərlə görüşərək onların təklif və şikayətlərinə dərhal reaksiya verir.
Nəsir müəllimin rəhbərliyi ilə bələdiyyə qərarları artıq təkbaşına deyil, xalqın iradəsi ilə uyğunlaşdırılaraq qəbul edilir. Bu yanaşma Fatmayı kəndində dövlət-vətəndaş münasibətlərini gücləndirib, etimadı möhkəmləndirib.
Abadlıq və infrastruktur sahəsində yeni mərhələ
Nəsir Nəsirlinin fəaliyyəti dövründə Fatmayı kəndinin siması dəyişib. Kəndin daxili yollarında asfaltlama və çınqıllama işləri görülmüş, bir sıra küçələrdə işıqlandırma sistemi yenilənmişdir. Bələdiyyənin təşəbbüsü ilə kənddə çökəkliklərdə drenaj sistemləri qurulmuş, su basmalarının qarşısı alınmışdır. Eyni zamanda, məhəlləarası yolların genişləndirilməsi və kəndin giriş-çıxış nöqtələrinin abadlaşdırılması kəndə yeni nəfəs gətirib.
Kəndin ümumi sanitar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə təhlükəli tullantıların yığılması, ərazilərin dezinfeksiyası və tullantıların çeşidlənməsi üzrə müasir sistemlər tətbiq olunmağa başlanıb. Bütün bu işlər Nəsir müəllimin müasir kənd mühitinin formalaşmasına yönəlik uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir.
Şəhid ailələri və qazilərə xüsusi diqqət
Nəsir Nəsirli şəhid ailələri və müharibə iştirakçılarına xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşır. Onun təşəbbüsü ilə Fatmayı kəndində bir neçə şəhid ailəsinə mənzil təmir dəstəyi göstərilmiş, bəzi qazilərin sosial problemləri yerli imkanlar hesabına həll edilmişdir. Vətən Müharibəsi şəhidlərinin ildönümündə onların xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbirləri təşkil edilir, ailələri mütəmadi ziyarət olunur.
Bu yanaşma təkcə vəzifə borcu deyil, mənəvi və vətənpərvərlik məsuliyyəti kimi Nəsir müəllimin şəxsi prinsipidir. Onun bu həssas mövzulara diqqətlə yanaşması Fatmayı kəndində böyük rəğbət və ehtiramla qarşılanır.
Kənd təsərrüfatı və sahibkarlığın dəstəklənməsi
Fatmayı kəndi tarixi olaraq kənd təsərrüfatı və kiçik sahibkarlıqla məşğul olan insanlarla zəngin bir bölgədir. Nəsir Nəsirli bu potensialı real iqtisadi imkanlara çevirmək üçün müxtəlif təşəbbüslərlə çıxış etmişdir. Onun təşəbbüsü ilə əkin və bağçılıqla məşğul olan fermerlərə bələdiyyə tərəfindən dəstək paketləri hazırlanmış, eyni zamanda güzəştli torpaq sahələrinin verilməsi və texniki yardım məsələləri aktuallaşdırılmışdır.
Kəndin təbii su resurslarının qorunması və rasional istifadəsi üçün hazırlanan yerli suvarma sistemləri layihəsi artıq bir neçə təsərrüfat sahəsində uğurla tətbiq olunur. Bununla yanaşı, sahibkarlara hüquqi və texniki dəstək göstərilməsi, dövlət proqramlarına qoşulmaları üçün maarifləndirmə işləri aparılır.
Gənclər, qadınlar və maarifləndirmə proqramları
Nəsir müəllimin rəhbərliyi ilə Fatmayı kəndində gənclərlə iş xüsusi diqqət mərkəzindədir. Kənd məktəblərində keçirilən maarifləndirici seminarlar, ekoloji layihələr, vətənpərvərlik tədbirləri və idman yarışları sayəsində gənclər arasında aktiv ictimai düşüncə formalaşır. Onun təşəbbüsü ilə kəndin mədəniyyət evində və kitabxanasında gənclər üçün təlim və sərgilər təşkil edilir.
Qadınların da cəmiyyətə inteqrasiyası məqsədilə xalçaçılıq, tikiş və əl işləri üzrə kurslar təşkil olunub. Bu kurslar həm sosial fəaliyyətin artmasına, həm də qadınların ailə büdcəsinə töhfə verməsinə şərait yaradır.
Xalqla bir yerdə: səmimiyyət və güvən simvolu
Nəsir Nəsirli hər zaman xalqın içində olan, sadə, dinamik və vətəndaşla çiyin-çiyinə çalışan rəhbər obrazını qoruyub saxlayır. Kənd sakinləri onu yalnız rəsmi tədbirlərdə deyil, həm də gündəlik həyatlarında – bir toyda, bir yas mərasimində, bir kənd toplantısında görürlər. Onun səmimiyyəti, təvazökarlığı və prinsipiallığı Fatmayı camaatı arasında dərin hörmət və inam qazandırıb.
Nəsir Nəsirli – idarəçiliyi məsuliyyətlə, insanlara xidmət etməyi isə vicdanla yerinə yetirən bələdiyyə sədri kimi Fatmayı kəndinin simasını dəyişən nadir şəxslərdən biridir. Onun rəhbərliyi dövründə həyata keçirilən sosial, infrastruktur, iqtisadi və humanitar layihələr sayəsində kənd sakinlərinin rifahı yüksəlmiş, dövlətə olan inam möhkəmlənmişdir.
Bugün Fatmayı kəndində bir həqiqət dəqiq şəkildə görünür: xalqın yanında olan rəhbər varsa, o kəndin sabahı da ümidlidir.