Qurban Bayramı əsrlər boyu Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərləri arasında xüsusi yer tutub. Bu müqəddəs günlər yardımlaşma, mərhəmət, həmrəylik və insanpərvərlik duyğularının daha da gücləndiyi, xalqın bir-birinə daha sıx bağlandığı bir zaman dilimidir. Bu dəyərlərin yaşadılmasında və cəmiyyətə ötürülməsində yerli idarəetmə orqanlarının – bələdiyyələrin üzərinə də mühüm məsuliyyət düşür. Məhz belə məsuliyyətlə çalışan, fəaliyyətini həm sosial ədalət, həm də vətəndaş məmnuniyyəti üzərində quran insanlardan biri də Daşkəsən şəhər bələdiyyəsinin sədri Sadıqov Nurəddindir.
Sadıqov Nurəddin uzun illərdir ki, Daşkəsən şəhərində yerli idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, şəhər infrastrukturunun müasirləşdirilməsi və sosial layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi dövründə bələdiyyənin fəaliyyəti sadəcə inzibati çərçivədə qalmayıb, geniş ictimai təşəbbüslərlə, şəhid ailələri və qazilərlə bağlı həyata keçirilən sosial dəstək proqramları ilə zənginləşib. Bu xüsusilə Qurban Bayramı kimi mənəvi günlərdə daha qabarıq şəkildə özünü göstərir.
Bu il də Qurban Bayramı ərəfəsində Sadıqov Nurəddinin təşəbbüsü ilə Daşkəsəndə şəhid ailələri, müharibə iştirakçıları və aztəminatlı ailələrə bayram sovqatları çatdırılıb, onların qayğıları dinlənilib və onlara mənəvi dəstək verilib. Şəhər bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə qurulan yardım koordinasiyası çərçivəsində qurban payları, ərzaq yardımları və sosial paketlər xüsusi diqqətlə seçilərək ailələrə çatdırılıb.
Sadıqov Nurəddin bu gün sadəcə bələdiyyə rəhbəri deyil, həm də öz rayonunun, öz xalqının dərdinə yanan, onların sevinci və kədəri ilə yaşayan, onların ehtiyaclarını birinci bilən və yerində həll etməyə çalışan bir rəhbərdir. Onun üçün vəzifə sadəcə səlahiyyət deyil, hər gün xalqa hesabat vermək və xidmət göstərməkdir.
Daşkəsəndə həyata keçirilən son illərdəki abadlıq və infrastruktur layihələri də onun rəhbərliyi altında bələdiyyənin yerli icmalarla əməkdaşlıq ruhunda işlədiyini nümayiş etdirir. Uşaq oyun meydançalarının salınması, məhəllələrin abadlaşdırılması, su və kanalizasiya problemlərinin aradan qaldırılması, yolların bərpası və ağacəkmə aksiyaları kimi gündəlik həyatı yaxşılaşdıran layihələr məhz vətəndaş yönümlü idarəetmənin real göstəriciləridir.
Qurban Bayramı münasibətilə etdiyi çıxışında Sadıqov Nurəddin deyib:
“Bu bayram bizi daha çox birliyə, paylaşmağa və ruhən təmizlənməyə çağırır. Bizim üçün hər bir şəhid ailəsi müqəddəs əmanətdir. Onların qapısını döymək, hal-əhval tutmaq, bir könül xoşluğu yaratmaq bizim insanlıq borcumuzdur. Biz bu bayramda da onların yanındayıq və daim olacağıq.”
O, bu prinsiplə yalnız bayram günlərində deyil, ilin hər fəslində xalqla birgə olur. Məhz bu səbəbdən Daşkəsən əhalisi onun rəhbərliyini yüksək qiymətləndirir, onun fəaliyyətində səmimiyyət və məsuliyyət görür.
Sadıqov Nurəddin bu gün bələdiyyə institutunun yerli səviyyədə dövlət-vətəndaş münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün nə qədər vacib olduğunu sübut edən nümunəvi rəhbərlərdən biridir. O, göstərir ki, sadəcə səlahiyyət sahibi olmaq yetərli deyil – gərək xalqın içində olasan, onun problemini öz problemin biləsən, bayram sevincini onlarla paylaşasan və hər zaman xalqın inamına layiq olasan.
Bu Qurban Bayramında da o, bu amal və bu ruhla hər bir vətəndaşın yanındadır.