Sabirabad rayonu O. Mirzəyev adına Qaratəpə kənd tam orta məktəbinin direktoru Gülnar Hüseynova uzun illər ərzində təhsil sahəsində göstərdiyi peşəkarlığı, liderlik bacarığı və əvəzsiz zəhməti ilə həm rayonun, həm də təhsil ictimaiyyətinin hörmətini qazanmışdır. Onun rəhbərliyi ilə Qaratəpə kənd tam orta məktəbi yüksək standartlara cavab verən, müasir və innovativ yanaşmaları ilə seçilən bir təhsil müəssisəsinə çevrilmişdir.
Gülnar Hüseynovanın Təhsil Sahəsindəki Fəaliyyəti
Gülnar xanımın fəaliyyəti təhsilin inkişafına göstərilən şəxsi töhfələr və müəllimlərin, şagirdlərin uğurlarına verdiyi dəstəklərlə zəngindir. Onun rəhbərliyi altında məktəbdə bir sıra mütərəqqi addımlar atılmışdır:
Tədris keyfiyyətinin artırılması: Gülnar Hüseynova məktəbin tədris planlarını müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə yeniləyərək, şagirdlərin biliyinin daha yüksək səviyyəyə çatdırılmasına nail olmuşdur.
Texnologiyaların tətbiqi: Məktəbdə tədris prosesinə rəqəmsal texnologiyaların daxil edilməsi, dərslərin interaktiv metodlarla keçilməsi təmin edilmişdir.
İstedadların üzə çıxarılması: Gülnar xanım istedadlı şagirdlərin inkişafı üçün xüsusi proqramlar hazırlamış və onların yerli və beynəlxalq yarışlarda iştirakına dəstək göstərmişdir.
Müəllimlərin inkişafı: Məktəbdə çalışan müəllimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün seminarlar və təlimlər təşkil edilmişdir.
Cəmiyyətə Xidmət və Sosial Fəaliyyətlər
Gülnar Hüseynova təkcə təhsil sahəsində deyil, həm də cəmiyyətə xidmət sahəsində fəallığı ilə seçilir. O, kənddə sosial problemlərin həllinə, aztəminatlı ailələrə, şəhid və qazi ailələrinə dəstək göstərilməsinə xüsusi diqqət ayırır. Şəhid ailələrinə və qazilərə mənəvi dayaq olmaq, onların övladlarının təhsilinə dəstək olmaq Gülnar xanımın prioritetlərindən biridir.
Müasir və Şəffaf İdarəetmə Modeli
Gülnar Hüseynova idarəçilikdə şəffaflıq və ədalət prinsiplərini əsas tutaraq, məktəbdə sağlam və yaradıcı mühitin formalaşmasına nail olmuşdur. Onun rəhbərliyi ilə məktəb təhsil mühitini daha da inkişaf etdirərək, həm müəllimlər, həm də şagirdlər üçün səmərəli fəaliyyət göstərə biləcəkləri bir yerə çevrilmişdir.
Gülnar xanım öz sadəliyi, səmimiyyəti və yüksək insanpərvərliyi ilə ətrafındakı insanların sevgisini qazanmışdır. Onun müəllim və şagirdlərə göstərdiyi qayğı, cəmiyyətə verdiyi töhfələr və şəxsi nizam-intizamı onu yalnız bir təhsil lideri deyil, həm də nümunəvi bir vətəndaş edir.
Uğurlara Doğru Yola Davam
Gülnar Hüseynovanın fəaliyyəti Sabirabad rayonunda təhsilin inkişafına mühüm töhfələr vermişdir və onun rəhbərliyi ilə O. Mirzəyev adına Qaratəpə kənd tam orta məktəbinin gələcəkdə də böyük nailiyyətlər əldə edəcəyinə inam tamdır. Gülnar xanımı təhsil sahəsindəki uğurlarına görə ürəkdən təbrik edir və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!
24 Yanvar – Beynəlxalq Təhsil Günü: Təhsilin Dəyəri və Əhəmiyyəti
Hər il 24 yanvar dünyada Beynəlxalq Təhsil Günü kimi qeyd olunur. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən 2018-ci ildə təsis edilmiş bu gün təhsilin insan həyatında, cəmiyyətlərin inkişafında və dünyada sülhün təmin olunmasında əvəzsiz rolunu vurğulamaq məqsədini daşıyır.
Təhsil, sadəcə bilik qazanmaq deyil, insan hüquqlarının müdafiəsi, bərabər imkanların yaradılması və hər bir fərdin potensialının üzə çıxarılması üçün ən güclü vasitədir. Beynəlxalq Təhsil Günü məhz bu vacib missiyanın xatırlanması və dünya ictimaiyyətinin diqqətinin təhsilin problemlərinə yönəldilməsi üçün xüsusi bir platformadır.
Təhsil Hər Kəsin Hüququdur
Beynəlxalq Təhsil Günü bizi bir daha xatırladır ki, təhsil hər bir insanın fundamental hüququdur. Bununla belə, dünyada təhsil almaq imkanı olmayan milyonlarla insan vardır. Xüsusilə də münaqişə bölgələrində yaşayan, yoxsulluq və digər sosial problemlərlə üzləşən insanlar üçün təhsilə çıxış böyük bir problemdir. Bu günün əsas məqsədi təkcə təhsilin əhəmiyyətini vurğulamaq deyil, həm də bu sahədəki qlobal bərabərsizliyi aradan qaldırmaq üçün çağırış etməkdir.